A mostani lépés "mérföldkő a Richter életében”, és "rendkívül fontos lehetőségeket nyit meg” a cég előtt, mondta el Bogsch Erik, a magyar gyógyszeripari óriás vezérigazgatója, miután csütörtökön bejelentették: megvásárolják a nőgyógyászati termékek fejlesztésére szakosodott PregLemet. Az akvizíció lezárult, így a svájci cég már száz százalékban a Richter tulajdonában van.
Tudást és jövőbeni termékeket vásároltak
Bogsch Erik szerint ezzel megszerzik a PregLemben felhalmozott tudást, valamint jövőbeni termékeit, amelyekkel megjelenhetnek a fontosabb európai piacokon.
A PregLem jelenleg öt, klinikai, illetve preklinikai fázisban lévő terméket fejleszt, amelyek közül a méhmióma (egy, a termékeny életszakaszban lévő nők körében gyakran előforduló jóindulatú daganat - a szerk.) elleni gyógyszer kutatása van a legelőrehaladottabb állapotban.
100-200 millió eurót hozhat évente
A magyar társaság azzal számol, hogy utóbbi termék európai törzskönyvezésére még idén sor kerülhet, 2012-ben pedig a piaci bevezetés is megtörténhet. A terméktől az ezt követő harmadik évben, tehát 2014-2015-től már évi 100-200 millió euró bevételt vár a cég az EU-n belül, elsősorban Nyugat-Európában, közölte Bogsch Erik. Hozzátette, hogy az Egyesült Államokban és Kanadában is szeretnének majd megjelenni az új gyógyszerrel.
A Richternél már eddig is kiemelt területnek számított a nőgyógyászati termékek (fogamzásgátlók, gombásodás elleni, illetve hormonpótló készítmények) ützletága, amely tavaly 278 millió euró forgalmat generált - ez a cég összes gyógyszergyártási bevételének 36 százaléka.
A Richter eddigi legnagyobb üzlete
Ami az anyagi részleteket illeti, a befektetés teljes összege átszámítva mintegy 110 milliárd forint. Ezen belül 150 millió svájci frankot (30 milliárd forintot) már ki is fizetett készpénzben a Richter az egykori tulajdonosoknak, további 295 millió svájci frankot (csaknem 60 milliárd forintot) pedig akkor penget ki nekik, ha teljesülnek bizonyos mérföldkő-előírások.
Harmadrészt a magyar vállalat kötelezettséget vállalt arra, hogy három éven belül 100 millió svájci frankkal (20 milliárd forinttal) megemeli a svájci cég tőkéjét. Bogsch Erik szerint ez az összeg 2014-ig fedezi az új termékek kutatás-fejlesztési, valamint a piachálózat kiépítési költségeit - utóbbi keretében Nagy-Britanniában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban hoznak létre marketingszervezeteket.
Maradt még 180 millió euró
A mostani befektetés a Richter történetének legnagyobb értékű külföldi akvizíciója. Az mfor.hu azon kérdésére, hány éven belül várható a megtérülése, Bogsch Erik nem kívánt konkrét számot közölni. Annyit jegyzett meg, hogy a PregLem ötéves üzleti tervében szereplő számok reálisak, és számításaik szerint a megtérülés természetesen biztosítható.
Újságírói kérdésre elárulta, hogy a "bevásárlás" előtt a Richter több mint 300 millió euróval egyenértékű készpénzállománnyal rendelkezett, amely mostanra - a 150 millió svájci frankos kifizetés nyomán - 180 millió euróra apadt. További akvizíciós célpont jelenleg nincs, hűtötte le a kedélyeket a Richter vezére.
Wéber Balázs
mfor.hu