Az Erste és a Raiffeisen is az élvonalban van a román piacon. Táblázat!
A magyar ügyfelek által is ismert bankok közül Romániában az Erste vívta ki magának a legjobb pozíciót. Az osztrák bank egy portugál pénzintézetet megelőzve megszerezte a 26 százalékos piaci részesedéssel legnagyobbként számon tartott Román Kereskedelmi Bankot (BCR).
Az Erste 3,75 milliárd euróért vásárolta meg a 315 fiókkal rendelkező BCR többségi, 61,88 százalékos tulajdonrészét. Az ár még a román kormányt is meglepte, hiszen a 62 százaléknyi érdekeltséget eredetileg mintegy 2,5-3 milliárd euróért kívánták értékesíteni.
Hasznosítják a hazai tapasztalatokat
"A BCR megreformálásakor olyan külföldi fiókhálózatok szakértőit vontuk be a munkába, akik egy lakossági bank gyors és nyereséges átstrukturálásában járatosak" - mondta korábban lapunknak Kisbenedek Péter, az Erste Bank Hungary Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Ami a termékfejlesztést illeti, Romániában használják azokat a lakossági projektfinanszírozási megoldásokat, amelyek Magyarországon vagy Csehországban is sikeresek voltak.
A pénzügyi csoportforma előnye, hogy a magyar-román tőkebefektetések komoly piacot jelentenek a bank számára. Közép-Kelet-Európában a pénzintézet az elmúlt 5-6 évben elsődlegesen az EU előszobájában tartózkodó cégekre összpontosított.
A Raiffeisen a román piacon is a legnagyobbak között
A szóban forgó piacon a 15 országban leánybankokkal rendelkező Raiffeisen Bank még 1998-ban alapozta meg tevékenységét. Ausztria legnagyobb hitelintézete nem kötelező érvényű ajánlatot adott le a CEC megvételére is, de aztán visszalépett, átadva a terepet a magyar és a görög kérőnek.
A külföldi tulajdonban lévő bankok piaci részesedése Romániában folyamatosan növekszik. Ha a BCR után a CEC is új gazdára talál, az ország tíz nagy pénzintézete közül kilenc lesz külföldi kézben. Jelenleg a három vezető bank - a BCR, a BRD Societe Generale és a Raiffeisen Bank - kezeli a betétek 50 százalékát.
![]() |
A bankszektor cégei Romániában hatalmas növekedést értek el előző évi eredményeikhez képest |
Az osztrák Roland Berger tanácsadó cég által közzétett összeállítás szerint Romániában rohamos ütemben, évente átlagosan 41,1 százalékkal bővül a bankbetétek állománya, s 2010-re megduplázódhat a banki ügyfelek száma.
A legnagyobb, 40 százalékos növekedés a jövőben a kártyáknál várható a már most is igen népszerű fogyasztási hitelek és takarékbetétek mellett, ezt követik a befektetési alapok 30 százalékosra prognosztizált bővüléssel.
Nagy V. Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Az akvizíciók miatt büntethetik részvényesei az OTP-t
Tovább késik a román CEC privatizációja
Erőteljesen terjeszkedik térségünkben az Erste