3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a magyar tejtermelők csődről beszélnek, a hazai fogyasztók abban reménykednek, hogy az erősödő verseny lejjebb szorítja az árakat. Alig van ország Európában, ahol drágábban isszák a fehér italt, írja a Népszabadság.

[ajanlo=291][igazitas=left/]Európai összehasonlításban az itthoni istállókban igen drágán készül a tej, pedig a magyar termelők egyetlen esélye az lenne, ha a fogyasztó vásárláskor származás alapján választana. A kereskedők azonban elárasztották a hipermarketeket az olcsóbb importtejekkel. A Tej Terméktanács adatai szerint, míg tavaly az első negyedévben mindössze 1,3 millió dollár értékben hoztak be az országba külföldről tejet és tejszínt, ez a szám 10,2 millió dollárra emelkedett az idei első negyedévben. Mindeközben a hazai export árbevétele csupán 2,5 millió dollárral nőtt, jelenleg 26 millió dollár.

Az olcsóbb tejnek köszönhetően 2004 első három hónapjához képest hét százalékkal emelkedett a tejtermékek forgalma az országban. A csökkenő árak mellett dinamikusan nő a hosszabban eltartható, UHT dobozos tejek iránti kereslet. Becslések szerint az UHT-piac 18 százalékát adja az import. A tejtermékek piacán az import már korábban megszokottá vált, a tejek között azonban csak a múlt évben jelentek meg a határon túlról érkező árúk. Ezek szinte egy az egyben elfoglalták a polcokról eltűnt "reggeli ital" helyét.

A krízisből a kiutat a termelők az egységes piaci fellépésben látják, ezért a négy legnagyobb tejtermelő csoport szövetségre készül lépni. A Fehérvártej Kft., a debreceni Alföldi Tejértékesítő és Beszerző Kft., a mosonmagyaróvári Motej 2003 Szövetkezet és a paksi Dunamelléki Tejértékesítő és Beszerző Szövetkezet kezd közös beszerzésbe és értékesítésbe. A négy szervezet tagjai adják a magyar tejtermelés 20-25 százalékát, s az összefogással 6-10 forintos veszteségüket szeretnék mérsékelni.

Az összefogás azért is szükséges, hogy az olyan feldolgozók, mint a közös vezetésű Sole és MiZo, ne tudják év közben drasztikusan csökkenteni a felvásárlási árat. A MiZo legutóbb a literenkénti 60 forintos átvételi árat akarta 57 forintra lenyomni. A szerződést azonban csak kevés alföldi termelőre sikerült ráerőltetni. Ha a szövetkezés sikeres lesz, s mások is csatlakoznak hozzá, akkor nem folytatódik az értékes tejelő állomány levágása, és nem lesz szükség tejimportra. A szövetkezés második lépcsőjében a feldolgozók és a termelők összefogására lenne szükség, hogy a kereskedelmi szervezetek árletörő akcióit meg tudják akadályozni - állítják a termelők képviselői. Az érdekeltek kormányzati segítséget is várnak, mivel megfelelő jogszabályokkal elejét lehet venni a termelőket veszteségbe kergető árakcióknak, írja a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!