3p

Miskolc jegyzője pénteken elutasította azt a birtokvédelmi kérelmet, amelyet a Holcim a hejőcsabai cementgyár területére nyújtott be - közölte a Magyar Cement (MC) Kft. pénteken az MTI-vel. Hozzátették: a határozat értelmében április 7-én törvényesen vették birtokba az üzemet, és a gyártás mielőbbi újraindításán dolgoznak.

Az MC Kft. most a miskolci cementgyártás felélesztésére készül, az üzemben az újraindításhoz szükséges beruházások, felújítások után 300 dolgozónak és több tucat beszállítónak adnak majd munkát - olvasható a pénteki közleményben. Az MC csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy jogszerűen és jogszerű eszközökkel vették birtokba tulajdonukat, a hejőcsabai cementgyárat.

A Holcim szerint azonban nem született meg a gyár átadás-átvételére vonatkozó jogi döntés. A társaság szerdai, az MTI-hez is eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: a hosszú évek óta tartó peres ügyekben változás nem történt, a cég eddig teljes felelősséggel végezte az állagmegőrzést, biztosította a gyárterület őrzését, és "a társaság mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a feladatot továbbra is felelősségteljesen végezhesse".

Az MC ugyanakkor azt írta, hogy a köztük és a svájci érdekeltségű Holcim között évtizedek óta húzódó pereskedés végére tavaly pont került, amikor a Kúria kimondta, hogy a cementgyár jogos tulajdonosa a magyar vállalat. A birtokbavétel atrocitások nélkül, békésen zajlott, az üzemet a Holcim megbízásából őrző cég is elismerte a terület átvételének jogszerűségét - közölte az MC. Szerintük erre "a lépésre azért volt szükség, mert a Holcim nemcsak az állagmegóvással kapcsolatos feladatokat nem látta el az elmúlt hónapokban, de erőfölényével visszaélve a Magyar Cement Kft.-t sem volt hajlandó beengedni az ingatlanba".

A két társaság idestova húsz éve pereskedik egymással. A vita alapvetően arról folyt, hogy a gyár területére a Holcim által telepített gépek, berendezések alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, mivel a földtulajdon az alperes MC Kft.-é, amely szerint a Holcim jogcím nélkül tartózkodott a gyárban.

Az ügy előzményéhez tartozik az is, hogy a hejőcsabai gyár privatizációjának második fázisában, az 1990-es évek elején a Holcim az MC-vel közösen tervezte a még többségi állami tulajdonban lévő cég részvények megvásárlását. A Holcimnak ekkor már 33,33 százalékos részesedése volt a cégben. A privatizáció befejezését a két társaság közötti jogvita követte: 1994 óta több ezzel kapcsolatos per is zajlott a bíróságokon.

Az MC pénteki közleménye szerint a Holcim jogszerűtlen magatartása azért is nehezen magyarázható, mert az elmúlt években külföldi üzemeibe telepítette gyártókapacitását, hejőcsabai gépeit és berendezéseit is leszerelte, elszállította.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!