Az MC Kft. most a miskolci cementgyártás felélesztésére készül, az üzemben az újraindításhoz szükséges beruházások, felújítások után 300 dolgozónak és több tucat beszállítónak adnak majd munkát - olvasható a pénteki közleményben. Az MC csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy jogszerűen és jogszerű eszközökkel vették birtokba tulajdonukat, a hejőcsabai cementgyárat.
A Holcim szerint azonban nem született meg a gyár átadás-átvételére vonatkozó jogi döntés. A társaság szerdai, az MTI-hez is eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: a hosszú évek óta tartó peres ügyekben változás nem történt, a cég eddig teljes felelősséggel végezte az állagmegőrzést, biztosította a gyárterület őrzését, és "a társaság mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a feladatot továbbra is felelősségteljesen végezhesse".
Az MC ugyanakkor azt írta, hogy a köztük és a svájci érdekeltségű Holcim között évtizedek óta húzódó pereskedés végére tavaly pont került, amikor a Kúria kimondta, hogy a cementgyár jogos tulajdonosa a magyar vállalat. A birtokbavétel atrocitások nélkül, békésen zajlott, az üzemet a Holcim megbízásából őrző cég is elismerte a terület átvételének jogszerűségét - közölte az MC. Szerintük erre "a lépésre azért volt szükség, mert a Holcim nemcsak az állagmegóvással kapcsolatos feladatokat nem látta el az elmúlt hónapokban, de erőfölényével visszaélve a Magyar Cement Kft.-t sem volt hajlandó beengedni az ingatlanba".
A két társaság idestova húsz éve pereskedik egymással. A vita alapvetően arról folyt, hogy a gyár területére a Holcim által telepített gépek, berendezések alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, mivel a földtulajdon az alperes MC Kft.-é, amely szerint a Holcim jogcím nélkül tartózkodott a gyárban.
Az ügy előzményéhez tartozik az is, hogy a hejőcsabai gyár privatizációjának második fázisában, az 1990-es évek elején a Holcim az MC-vel közösen tervezte a még többségi állami tulajdonban lévő cég részvények megvásárlását. A Holcimnak ekkor már 33,33 százalékos részesedése volt a cégben. A privatizáció befejezését a két társaság közötti jogvita követte: 1994 óta több ezzel kapcsolatos per is zajlott a bíróságokon.
Az MC pénteki közleménye szerint a Holcim jogszerűtlen magatartása azért is nehezen magyarázható, mert az elmúlt években külföldi üzemeibe telepítette gyártókapacitását, hejőcsabai gépeit és berendezéseit is leszerelte, elszállította.
MTI