A válság a magyar lappiacot is megtépázta, 2008 óta folyamatosan eső példányszámok tapasztalhatók. A napilapok piacán az idei harmadik negyedévben is folytatódott a vesszőfutás: a Magyar Nemzet a választások után ismét 50 ezer eladott példány alá esett, míg a Népszabadság olvasóinak több mint harmadát bukta el 2008 óta.
Csak a Nemzeti Sport volt talpon
A napilapok piacán továbbra sem látszanak kedvező tendenciák, pedig a második negyedéves eladási adatok átmeneti javulást mutattak. Utólag talán annak tudható be az ideiglenes felfutás, hogy a parlamenti választások idején nagyobb volt az emberek híréhsége, több újságot vettek.
A Blikk például legutóbb még azzal dicsekedhetett, hogy ismét átlépte a bűvös 200 ezres határt a naponta átlagosan értékesített példányszámot illetően, a harmadik negyedévben azonban majdnem ugyanoda esett vissza, ahol az év elején volt, így 191 158 darabot adtak el belőle.
Folyamatosan csökken a Metropol nyomott példányszáma is, az ingyenesen terjesztett napilapból az év elején még 312 ezer darabot dobtak utcára, a harmadik negyedévben viszont már csak 274 ezer darabot kapkodtak el reggelenként. Ez még az április-június közötti időszaknál is 22 ezerrel kevesebbet jelentett.
A Ringier-irodaház egyedül a Nemzeti Sport harmadik negyedéves számaira lehet igazán büszke: az egyeduralkodó sportnapilapból 68 900-at adtak el naponta, ami 1600-zal volt több, mint a második negyedévben. Ebben közrejátszhatott a nyári foci-vb, kérdés, hogy a kedvező tendencia tartható lesz-e a következő negyedévekben.
Nem látszik a fény az alagút végén
A politikai napilapok piacáról a második negyedév után még azt írhattuk, hogy talán megmozdult valami, azonban hamar kiderült, hogy csak átmeneti volt a javulás. A Magyar Nemzet például tavasszal 50 ezres napi értékesített példányszám fölé tudott kapaszkodni, most azonban 48 753-ig esett vissza, ami még rosszabb, mint az év elején. Sőt, 1999 első féléve óta egyszer sem volt arra példa, hogy ilyen keveset adtak volna el a lapból, azaz tízéves mélyponton van az értékesítettsége.
2000-től az első Orbán-kormány kiemelten kezelte a lapot, a "Mindenki fizessen elő a szomszédjának!" szlogen százezer fölé vitte a példányszámot. Onnan esett most vissza több mint tízéves mélypontra.
A Népszabadság az év elején is kimaradt a kis felfutásból, az utóbbi években folyamatosan esik a példányszáma. A közelgő mélypont jele lehet viszont, hogy a harmadik negyedévben már "csak" nagyjából háromezerrel csökkent az eladott lapok átlagos száma a korábbi masszív ötezres visszaesések után. Így július és szeptember között átlagosan 72 408 darab fogyott az újságból.
2008 eleje óta a Népszabadság olvasóinak több mint a harmadát elveszítette: az egykor 116 300 példányban eladott napilapot sikerült 37,7 százalékkal visszavetni szűk két év alatt.
Az idei harmadik negyedévben kismértékben csökkent a Népszava példányszáma, így 18 548 darabot adtak el belőle, míg a Magyar Hírlap a jelek szerint tovább szenved, már csak 13 549 darab fogy naponta. Valószínűleg ez is közrejátszik a közelmúltban bejelentett leépítésben a Széles-birodalom ékkövénél.
A gazdasági napilapok közül továbbra is csak a Világgazdaságot auditálja a MATESZ, a "zöld újság" a harmadik negyedévben a lélektani határ felett fogyott, 10 012 darabot adtak el naponta átlagosan a második negyedéves 10 400 után.
Éledeznek a hetilapok
A napilapoknál kedvezőbb tendenciák figyelhetők meg a hetilapok piacán, de korai lenne még örömtüzeket gyújtani. Elsősorban a bulvár előretörése látszik az adatokból, de a komolyabb műfaj is konszolidálódni látszik, eltűntek a korábbi komoly visszaesések.
A Kiskegyed példányszáma a bűvös 200 ezres határ fölé emelkedett a harmadik negyedévben, nagyjából 6500-zal több ment el belőle, mint tavasszal, míg a nagy vetélytárs Story ennél kisebb mértékben ugyan, de szintén növelni tudta olvasottságát. A bulvárlapból 247 249 darabot adtak el átlagosan, ami majdnem 3500 darabos emelkedést jelentett.
A politikai hetilapok piacára a stagnálás volt jellemző: a piacvezető HVG 69 244 darabos heti példányszáma néhány darabbal tért csak el a második negyedévitől. Arra viszont nem lehetnek büszkék a lapnál, hogy 2008 elején még 86 ezer darabban vették, ezt sikerült mostanra leküzdeni.
A kisebb lapok közül néhány száz darabos eltérés volt tapasztalható a Vasárnapi Hírek és a 168 Óra esetében, míg a Figyelő a tavaszi visszaesés után ismét javítani tudott, visszakapaszkodott 13 ezer példány fölé. A jövő tavaszra tervezett eladás előtt a Sanoma számára nem is jönne rosszul, ha minél feljebb tudná küzdeni magát a Figyelő.
Érdekes a Heti Válasz és a Magyar Demokrata esete: előbbi lap több mint kétezer olvasót veszített, akiknek egy része a Demokratához pártolhatott, ők ugyanis 1500 darabbal növelni tudták eladásaikat.
Beke Károly
mfor.hu