Összehasonlítva az előző évek azonos időszaki indexértékeivel megállapítható, hogy a növekedés üteme nagyobb, mint az elmúlt esztendőkben mért érték volt, az előző három év átlag 51,3 pont volt. 2006 első négy hónapjának átlagos teljesítménye (53,6) szintén kedvezőbb képet mutat, a bázisidőszakhoz képest, tavaly ugyanis csökkenést mért a BMI (48,3). Az előző három év átlagához képest (52,3) pedig kisebb növekedés a jellemző.
A felmérés részindexeinek többsége nagyobb ütemű fellendülést mutat, mint márciusban. Ez alól kivétel a 0,1 százalékponttal csökkent termelési mennység index (57,5) és a szállítási átfutási idő index (48,7), ami a márciusi gyorsulást követően a feldolgozóipari kiszállítások lassulását jelzi. A részindexek közül - az előző havi értékéhez képest - nagyobb növekedést mutat a beszerzési mennyiség index (61,0), ami 4,3 százalékponttal nőtt. A beszerzések növekedését a továbbra is dinamikusan növő új megrendelések inspirálták.
A rendelési index (58,1) jelentősen nagyobb növekedést mutat, mint egy évvel korábban (52,0), és az idei január-áprilisi időszak (55,9) is nagyobb növekedést mutat, mint az előző három évben átlagosan (52,3). Az előző hónaphoz képest 0,6 százalékponttal gyorsult a beszerzési árak (64,7) növekedése. Az árnövekedés üteme több mint 10,0 százalékponttal nagyobb, mint egy évvel korábban (54,3), és az első négy hónap átlagos növekedése is meghaladja a tavalyit.
A részindexek közül a legnagyobb növekedést előző havi értékéhez képest a vásárolt készletek indexe (61,2) jelzi. Emellett - a márciusi csökkenést követően - nőttek a késztermékkészletek (51,1) is. Az előző havi tendenciával ellentétben gyorsuló ütemű növekedést jeleznek a külpiaci mutatók: az import index értéke: 52,7, az exporté: 58,1. Továbbra is növekedést jelez a foglalkoztatási index értéke (52,2). Az első négy hónapra továbbra is visszaesés jellemző (49,7), ami azonban kisebb, mint egy évvel korábban (44,0).