4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár több tízezer kelet-európai munkavállaló érkezett az EU-bővítés óta a munkaerőpiacukat megnyitó uniós tagországokba, a munkavállalók jelentős része korábban is az adott országban dolgozott. Sem tömeges letelepedés, sem a helyi munkaerőnek a piacról való kiszorítása nem történt meg, mint ahogy azt a populista hangok sugallták.

A munkaerőpiaci korlátozást nem alkalmazó régi európai uniós országok, így az Egyesült Királyság, Írország, Svédország az új tagállamok állampolgáraitól a munkaerőpiaci rések betöltését várták - írja az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél legújabb száma, amelyet az MTI idézett. Különösen a vendéglátás, az építőipar és a közlekedés ágazataiban vártak segítséget.

Semmilyen adat nem utal arra, hogy a keleti tagországokból kizárólag a szociális juttatásokért utaznának a nyugati EU-tagállamokba, mint ahogy arra sem, hogy ezen munkavállalók érkezése a korábban várt társadalmi felforduláshoz vezetne. A brit belügyminisztérium adatai szerint a múlt év májusa és decembere között a nyolc új kelet-európai tagállamból csaknem 140 ezren jelentették be törvényes munkavállalásukat. Csaknem 40 százalékuk már a múlt év május 1-je előtt is az Egyesült Királyságban tartózkodott. A regisztráltak 56 százaléka lengyel állampolgár, akiket a sorban a litvánok és a szlovákok követnek. Az Egyesült Királyság 2004. május 1-je előtt jelentősen szigorította a társadalmi juttatásokra való jogosultság szabályait. Ennek alapján a kelet-európai országokból érkezők közül csak 21 százaléknak fogadták el erre vonatkozó kérelmét. A kelet-európai bevándorlók megérkezését az Egyesült Királyság, Írország és Svédország munkáltatói kedvezően fogadták, s csekély társadalmi feszültséget keltett jelenlétük a munkaerőpiacon - jegyzi meg a hírlevél.

A korlátozást fenntartó államok közül Németországban viszont - a közelmúltban készített felmérés szerint - a lakosság 75 százaléka aggódik a bővítés következményei miatt. Már a bővítést megelőzően is több tízezer illegális lengyel bevándorló dolgozott Berlinben és másutt takarítóként, építőipari munkásként vagy eladóként. Németországban nagyszámban dolgoztak legálisan is keletiek, különösen lengyelek. Évente több mint 320 ezer külföldi szezonális munkást alkalmaztak a mezőgazdaságban, s mindezt 5 eurós órabérért, amit a németek többsége aligha fogadna el.

A német politikusok újabban arra panaszkodnak, hogy egyes kelet-európai vállalkozók egy jogi kiskaput kihasználva kerülik meg a bővítési szerződés alapján lehetséges munkaerőpiaci korlátozást, a hétéves munkavállalási tilalmat. Kisvállalkozásokat hoznak létre, vagy önfoglalkoztatóként kezdenek Németországban dolgozni - utal rá a hírlevél. Az erre válaszul hozott szigorított ellenőrzések azonban nem hoztak eredményt, mint arról a Menedzsment Fórum is beszámolt, a németországi magyar vállalkozások mintegy 20 százalékát, több mint negyven céget érintő SoKo razziák után mára már bebizonyosodott, hogy nem követtek el törvénytelenséget. A többinél sem igazolt egyelőre, hogy jogszabálysértően működtek volna - nyilatkozta az mfor.hu-nak Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közigazgatási államtitkára.

A németek ma már elsősorban a Romániából és Bulgáriából származó munkavállókra figyelnek. Igaz a folyamat fordítva is elindult, a két állam - amelyeknek uniós csatlakozása 2007-re várható -, Fekete-tenger partján fekvő területeinek növekvő ingatlanárai arról tanúskodnak, hogy a nyugatiak áttelepülése már kezdetét vette - jegyzi meg az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél.

A magyarok nyugati munkavállalásáról a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium adatai alapján elmondható, hogy bár munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak magyarok az Egyesült Királyságban, Írországban, Svédországban, a múlt év végén csak 4 ezer, 2 ezer, illetve 200 magyar vállalt munkát ezekben az államokban. Ugyanakkor Németországban, illetve Ausztriában, ahol munkavállalási engedély szükséges, 17 ezer, illetve 14 ezer magyar dolgozott a múlt évben. Viszonylag magas, 1100, illetve 900 az Olaszországban, illetve Hollandiában dolgozó magyarok száma, néhány száz Spanyolországban és Görögországban. A többi régi európai uniós tagállamban száznál kevesebb magyar dolgozik.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok
SoKo razziák: kártérítést kaphatnak a hazai cégek
Keselyűk viszik a magyar cégek üzleteit
Megéri Németországnak a keleti dolgozó
A legtöbb külföldön dolgozó magyar Németországot és Ausztriát választja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!