5p

A magyar kis-és középvállalatok (kkv) nagy része ezévben semmilyen beruházást nem hajtott végre, ami nem hozott azonnal kimutatható eredményt. Így a szoftvercégeknek is finomítania kellett ügyfélmeggyőzési filozófiáján, hangsúlyozza az egyik legjelentősebb szoftvercég kkv szakértője, dr. Földi Valéria. Az SAP Hungary Kft. kereskedelmi igazgatója szerint komoly változást hozott a válság Magyarországon a kkv-k számára kínált üzleti szoftverek piacán.

Földi Valéria szerint folytatódhat a konszolidáció

Hogyan reagált a szoftverpiac a cégek lecsökkent beruházási hajlandóságára?

Hihetetlen éles verseny alakult ki a kkv piacot is kiszolgálni képes szoftverszállítók között. Immár nem volt elég a jó brand név, referenciák sora, olyan komplex megoldásokat kerestek az ügyfelek, melynek kimutatható volt a rövidtávú megtérülése. Hangsúlyosabbá váltak a partnerkapcsolatok is- megfigyelhető trend ezévben, hogy a több éve a piacon eredményesen működő partnerekkel kívánnak együtt dolgozni azon cégek, melyek új üzleti szoftver bevezetése mellett döntöttek.

Ez egybecseng a piac tisztulásával is, becslésem szerint a hazai tulajdonú szereplők 10-15 százaléka húzta le a rolót ezévben. Egy másik, fontos jelenség is tapasztalható volt idei évben: a vállalatok elsőként most a szoftvermegoldást választják ki, amihez megversenyeztetik a bevezető cégeket, és nem fordítva, ami jellemezte korábban a kkv szegmenst. Azaz, noha 2009-ben kevesebb potenciális ügyfél volt, de ők tudatosabban választottak.

Milyen megoldástkeres most egy tipikus magyar cég?

Azok a cégek, akik a válság dacára a fejlesztés, a hatékonyságnövelése mellett döntenek, jellemzően költségcsökkentő, érték-, és versenyképesség növelő és legfőképpen rugalmas megoldások iránt érdeklődnek- iparágaktól függetlenül. Mit is jelentenek ezek? 20-40%-os költségcsökkenés érhető el beszerzési rendszerek, pl. aukcióztatás használatával, vagy az ügyfélkezelést támogató CRM rendszer alapvető egy törzsvásárlói szisztéma bevezetéséhez, de említhetném a vállalatirányítási rendszert (ERP) is, mely azonnali képet ad a cég teljesítményéről, pénzügyi állapotáról, de akár raktárkészletről még úgyis, hogyha pl. a raktárak az ország különböző pontjain vannak. Ellenérv szokott lenni, hogy egy profi üzleti alkalmazás bevezetése  egyben elbocsátással is jár. Ám egy jól működő cégnél a folyamatautomatizálás során felszabaduló munkaerőt magasabb szintű tevékenység, pl. az ügyfelek kezelésére tudják fordítani. Azaz a profitszerzésre tudnak koncentrálni, nem pedig az ún. back-office tevékenységekre.

Nemrég jelentették be új megoldásukat, a bérelhető vállalatirányítási rendszert. Miért kellett ennyit várni egy kedvezőbbárú  ajánlatra?

Úgy érzékeltük, a piac most érett meg erre a konstrukcióra. A 2000-es évek elején hasonló megoldást kínáltunk, ám akkor nem mutatkozott igény. A bérelhető vállalatirányítási rendszerünket olyan középméretű cégeknek ajánljuk, amelyek nem rendelkeznek házon belül megfelelő IT tudással, és limitált pénzügyi lehetőségeik vannak. A kettő, három vagy négy évig igényelhető szolgáltatás mindazon tulajdonságokkal bír, mint egy helyszínen hetekig, hónapokig bevezetett rendszer. Az ezt igénybevevő cégeknek mindösszesen havi , vagy negyedévenkénti díjat kell fizetni, mindezért használhatják az SAP Business All-in-One rendszert.

Milyen változások várhatók a következőévben a szegmensben?

2010-ben továbbra is folytatódik a konszolidáció, ám kisebb mértékben. Noha több megrendelésre számíthatnak a piaci szereplők, az ügyfelek továbbra is ragaszkodni fognak a 2009-ben elért igencsak kedvező konstrukciókhoz, amit helyesen is tesznek. Ugyanakkor attól tartok, hogy egy kedvezőtlen tendencia nem fog változni. A költségnyomás miatt egyre több vállalat versenyeztet meg egyre több bevezető partnert. A végső kiválasztásnál egy bizonyos szám felett – 2-3cég- nem érdemes tovább préselni a már eleve alacsony bevezetési, konzultációs költségeket, mivel a projekt megnyerése érdekében sokszor vállalhatatlan feltételekbe megy bele a leendő győztes. Ennek pedig csak értetlenkedés az eredménye, valamint egy félresikerült bevezetés, amit senki sem idéz fel szívesen.

Önök milyen tervekkel vágnak bele 2010-be?

2010 elején ünnepeljük kisvállalati ERP megoldásunk, az SAP Business One 5.évfordulóját, és ekkor is érkezik hazánkban a legújabb, 8.8-as verziója e terméknek. Tervezzük, hogy emellett több megoldást is elhozunk, bemutatunk Magyarországon, amelyek niche piacokat céloznak.

Tovább erősítjük az SAP jelenlétét a kkv szektorban, jelenleg több mint félezer cég használ Magyarországon SAP Business One-t. Növekedési pontnak látom jövőre az üzleti intelligencia, riporting rendszereket, valamint készülünk a vállalatirányítási rendszerek második hullámára. A kisebb  ERP rendszereket jellemzően ugyanis 6-7 év után lecserélik, és mostanra jött el a váltás ideje az első felfutás után. Számolunk ennek keresletnövelő hatásával, mivel mint arra a 2009 elején elkészített kkv-kat megkérdező kutatás rámutat: aki ERP rendszert cserél, az esetek döntő többségében SAP bevezetésével számolnak. Szintén bizakodó vagyok az EU támogatási pénzek kapcsán, most is cégek sora várja a pozitív döntést ERP rendszer bevezetés kapcsán.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!