A VTF (Vállalkozások Társadalmi Felelősségvállalása) története
![]() |
![]() |
Az elmúlt évek során az üzleti világban egyre többször hallani egy új betűszót: VTF. A nagyobb társaságoknak VTF menedzserei vannak, VTF irányelveket alkalmaznak, de még a világ üzleti életének vezetői is VTF-ről beszélnek az évenkénti találkozójukon, a davosi Világgazdasági Fórumon. Az OECD és az EU támogatja a VTF-et, az Egyesült Királyság kormánya VTF minisztert nevezett ki! A magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara 2005-ben VTF munkacsoportot hozott létre, a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara a Közép-európai Egyetem Üzleti Iskolájával közösen VTF tanfolyamokat indít a vállalkozásoknak.
Olvassa el cikkünket angol nyelven. |
Mi ez az új divat? A "VTF (Vállalkozások Társadalmi Felelősségvállalása, angolul CSR ü Corporate Social Responsibility) meghatározása: az üzlet oly módon történő vezetése, amely megfelel az üzleti élettel szembeni etikai, kereskedelmi és társadalmi elvárásoknak, illetve túlmutat azokon." (www.bsr.org/resourcecenter) Hát nem ez lenne a természetes? Mi új, vagy különleges van a VTF koncepciójában? Néhány vállalat már a XIX század végén bevezette a szociális felelősség elvét - például az amerikai gyógyszeripari cégek olyan vállaltvezetési szabályzatot vezettek be, amely hangsúlyozta a közegészségügy szolgálatának szükségességét a profitképzés mellett. A Nobel-díjas közgazdász Milton Friedman már 1970-ben megkérdőjelezte a VTF koncepcióját, azzal érvelve, hogy az üzlet egyetlen feladata a profit növelése - legalábbis a törvény keretein és az elfogadott társadalmi normákon belül.
A vállalatokat érő külső nyomás azonban még sohasem volt ennyire erős, mint manapság. A szociális felelősség hagyományos megközelítése költséges, és a civil társadalom aktivistái csökkenthetik a cégek hasznát, amennyiben ragaszkodnak ahhoz, hogy az üzleti életnek nagyobb szerepet kellene vállalnia a világ jobbá tételében. Az aktivisták kérik a vállalatokat, hogy vezessenek be felelős foglalkoztatási, környezetvédelmi és emberi jogi politikát, illetve foglalkozzanak a speciális érdekek követeléseivel (az állatok jogai, a nők jogai, az esőerdők megőrzése stb.). Új elem az, hogy civil szervezetek és a társadalmi aktivisták hatnak a nagyvállalatok vezetésére. Az olyan világméretű óriáscégek, mint a Levi Strauss and Co., Nestlé, Nike, Shell Oil, Starbucks, és még sok másik, úgy tűnik: figyelnek. A Levi Strauss leállította a munkák kihelyezését egy olyan országba, amelynek gyászos az emberi jogi megítélése; a Nestlé az angol kávépiacra olyan kávét vezetett be, amelyet tisztességes kereskedés útján vásárolt a helyi termelőktől; a Nike leállítatta a gyermekmunkát ázsiai üzemeiben; a Shell Oil, miután ökológiai és munkaerő visszaélésekkel vádolták Nigériában, elkezdte közzétenni a világméretű szociális és környezetvédelmi tevékenységét; a Starbucks pedig az esőerdőket megvédő módszerrel termelt kávét vásárol.
Az okos cégek nem környezetvédelmi vagy szociálpolitikai kérdésnek tekintik a VTF-et, hanem üzleti stratégiájuk részének. A VTF-et az irányelvek, a gyakorlat és a programok átfogó sorozatának kell tekinteni, amelyek szervesen függenek össze az üzleti tevékenység minden részével.
A mai világgazdaságban fontos a vállalkozások társadalmi és környezetvédelmi felelősségvállalása annak érdekében, hogy megfeleljenek a befektetők, a fogyasztók, az alkalmazottak és azon közösség elvárásainak, amelyekben tevékenységüket végzik. Bebizonyosodott, hogy a szociális követelmények változóban vannak, és ami évtizedekkel ezelőtt normális üzleti gyakorlatnak számított, az mára elfogadhatatlanná vált. Hosszú távon a VTF hasznot hajtó befektetés lehet.
- A Vállalkozások Társadalmi Felelősségvállalása ellenzői azt mondják, hogy a VTF-et pártoló vállalatok csak túlreagálják a harcos globalizáció- és kereskedelem-ellenes társadalmi aktivisták támadásait, és megengedik nekik, hogy diktáljanak a vállalatoknak. Egyetérthetünk ezzel az állítással?
- A társadalmi aktivisták szerint a legtöbb vállalat a VTF-et csak a PR eszközének tekinti, ahelyett, hogy üzleti politikájuk középpontjába állítaná. Igazuk van az aktivistáknak?
Játssz!