A Hewitt Associates közel 1,5 millió eset alapján készített tanulmánya szerint a nagyobb vállalatok munkatársainak megtakarításai jelentős részben függnek a vállalati részvényektől, és a beosztottak egyharmadának nyugdíja is a cég teljesítményétől függ.
A negatív példa az Enron esete, ahol a vállalat bukása 20 700 munkatársat, akiknek a vagyona munkaadójuk részvényeibe volt fektetve, károsított meg. A befektetésnek ez a formája igen kockázatos az alkalmazottak számára, ennek ellenére még mindig elterjedt.
Bármennyire is a dolgozó lojalitását tükrözik a cég papírjain alapuló juttatások és megtakarítások, sok nem várt tényező közbeszólhat: a vásárlók életmódváltása, új technológiák, vagy olcsó import termékek megjelenése, termékvisszahívás, kergemarhakór, sőt akár teljes iparágak terén a buborék kipukkanása. Mindez katasztrofális veszteségeket okozhat a munkavállalóknak.
A változások a vállalatok életében ma már igen gyorsak és legfőképpen kiszámíthatatlanok, az árfolyamok pedig jóval hullámzóbbak, mint a stabilabb gazdasági klímát biztosító évtizedekben. A cégek munkatársainak veszteségeit sokszor senki nem téríti meg többé. Hosszú évekre előre a részvényekbe bízni igen nagy hiba: a távoli nyugdíjas életszakaszra előre megjósolni szinte lehetetlen, hol fognak állni az adott vállalat papírjai.
Sokak azonban szeretnék kimutatni bizalmukat a munkaadójuk felé, vagy egyszerűen nem igazodnak el a befektetési formák és magánnyugdíjpénztárak kínálta lehetőségek között, így anyagi biztonságukat még ma kizárólag cégük részvényeire alapozzák.
(Menedzsment Fórum)
Túlságosan megbíznak a dolgozóik a nagyvállalatokban
Az Enron, WorldCom és Global Crossing botrányai nem bizonyultak kellő figyelmeztetésnek: az alkalmazottak világszerte még mindig nagyon sok munkahelyen juttatásaik egy részét részvényopció formájában kapják.