4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Január végére készülnek el azok az -- Európai Unió által sürgetett -- listák, amelyeken a magyarországi környezetszennyező cégek szerepelnek. Szintén a hó végére várható a levegő tisztaságvédelmét újraszabályozó kormányrendelet, amely 2007. október 30-ig türelmi időt ad ugyan, de ezt követően már nem bírságol, hanem bezárja a szennyező üzemet.

Január végére készülnek el azok az -- Európai Unió által sürgetett -- listák, amelyeken a magyarországi környezetszennyező cégek szerepelnek - tudta meg a Világgazdaság. Szintén a hó végére várható a levegő tisztaságvédelmét újraszabályozó kormányrendelet, amely 2007. október 30-ig türelmi időt ad ugyan, de ezt követően már nem bírságol, hanem bezárja a szennyező üzemet.

A Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) január végére készíti el az EU számára azt a két listát, amelyeken azok az ipari, élelmiszer-ipari és egyes mezőgazdasági létesítmények szerepelnek majd, amik nem felelnek meg az uniós direktíváknak.

Az egyik lista azokat az 1999. október 30. után engedélyezett -- a környezetre jelentős hatást gyakorló - létesítményeket tartalmazza majd, amelyek az IPPC (integrált szennyezésmegelőzési és -csökkentési) direktíva hatálya alá tartoznak. Magyarországon az elmúlt másfél évben az engedélyeket már csak olyan létesítmények kapták meg, amelyek többségét hatástanulmány készítésére kötelezték. Ezek a cégek vállalták az EU-szintnek megfelelő határértékek betartását -- mondta a Világgazdaságnak Rakics Róbert, a KöM környezeti elemek védelme főosztályának vezetője. Ma az a kérdés, hogy megfelelnek-e az IPPC-direktívának. Ennek vizsgálata fejeződik be január végére -- tette hozzá. A főosztályvezető megítélése szerint az erre a listára kerülő cégek száma nem éri el a százat.

A másik listán várhatóan több létesítmény szerepel majd, de számszerű becslést nem vállalt. Ezen azok a létesítmények szerepelnek majd, amelyek a felszíni vizekbe veszélyes anyagokat bocsátanak. Az ezekre vonatkozó (veszélyes anyagok elleni védelemről szóló) direktíva 1976-tól hatályos az Európai Unióban. Azokról a cégekről lehet szó, amelyek bizonyos technológiákhoz speciális anyagokat, például nehézfémeket, halogénezett szénhidrogéneket használnak, illetve bocsátanak ki.

Először a listákat kell eljuttatnunk az Európai Uniónak, majd azokra a kérdésekre kell választ adnunk, hogy az egyes létesítmények milyen mértékben lépik túl a határértékeket, milyen intézkedéseket vezetünk be, mikorra felelünk meg az EU-direktíváknak, és mindez mennyibe kerül.

Január végére várhatóan megszületik az a kormányrendelet is, amely a levegő tisztaságvédelmét újraszabályozza. Alapvető változás, hogy a jövőben engedélyt csak az IPPC-direktívának megfelelő létesítmény kap. E szerint a cégeknek az elérhető legjobb technikát kell alkalmazniuk. (Ez nem mindig csúcstechnológiát jelent, hanem a gazdaságilag és műszakilag megvalósíthatót.) Gyökeres változást hoz, hogy ennek megfelelően kell majd a szennyező anyagok kibocsátási határértékeit meghatározni. Ezen értékeket időről időre felülvizsgálják, s a technika előrehaladtával szigorítják. Ma területenként állapítják meg a határértékeket, és a kibocsátóknak ehhez kell alkalmazkodniuk.

Kiemelkedően új a tervezett kormányrendeletben, hogy tiltja a környezeti levegő olyan mértékű szennyezését, amely a szennyezettségi határérték túllépését okozza -- hangsúlyozta a főosztályvezető.

A levegő tisztaságvédelmét újraszabályozó kormányrendelet a szankciórendszert teljesen megváltoztatja -- hívta fel a figyelmet Rakics Róbert. Türelmi időt ad a szennyezés határérték alá csökkentésére, ám ezt követően nem bírságol, hanem bezárja a létesítményt. A már működő cégek legfeljebb 2007. október 30-ig kaphatnak türelmi időt, az új létesítmények viszont nem számíthatnak erre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!