Matyók György vezérigazgató az MTI-nek elmondta, hogy Európában gyakorlatilag már csak Magyarországon forgalmaznak alumínium PB-gázpalackokat, amelyek javarészt a lakosság tulajdonában vannak. E palackok jelentős baleseti kockázatot rejtenek, mivel a körülbelül 2-3.000 forint költségű nyomáspróbáztatást a szolgáltató végzi, ám az elavult palackokat többnyire nem váltják vissza. Ez utóbbi állapot, még a feketekereskedelemnek is kedvez - tette hozzá Matyók György.
A békéscsabai Elektro-Top 3000 Kft. által kifejlesztett, elektronikusan nyomon követhető új acél gázpalack, az elavult LPG palackoknál biztonságosabb és azoknál olcsóbban kínálják majd - emelte ki a vezérigazgató. Az árkülönbözetet azonban nem számszerűsítette.
A vállalat a KEGGÁZ márkanéven forgalmazni kívánt termékhez palackértékesítő automatákat is szeretne bevezetni a piacra.
Steier József, a KEG operatív vezérigazgatója szerint a jelenlegi gázpalack cserélő rendszer, a biztonsági kockázatok mellett, évi több száz millió forintos árréstől fosztja meg a szolgáltató benzinkút- és áruházláncokat a visszaélések miatt. A KEG, a régi módszer helyett heti egyszeri feltöltésű, palacktárolóval és felismerővel felszerelt depozitrendszert kínálna, amely valamennyi elektronikus fizetési módot lehetővé tenné.
Matyók György elmondta, hogy a jövőben mintegy száz értékesítési ponton, évi 100 ezer darab új gázpalackot kívánnak forgalomba hozni. Jelenleg a KEG, a CBA áruházlánccal folytat tárgyalásokat a rendszer bevezetéséről, a vállalat célja, hogy a későbbiekben egyéb szolgáltatókat, például benzinkút láncokat is megnyerjen partnernek.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a PB-gáz piacon körülbelül 4 százalékos piaci részesedéssel rendelkező KEG, a konkurens LPG forgalmazók érdeklődésétől sem zárkózik el. Hozzátette, hogy a korábbi rendszer fenntartása, a becslések szerint együttesen mintegy 30 milliárd forintnyi beruházástól kíméli meg a szolgáltatókat.
A tartályos és palackosgáz-ágazatban érdekelt KEG Gázterminál Nyrt. hétfőn hozta nyilvánosságra 2009-es auditált éves jelentését. E szerint a tőzsdei társaság 1,36 milliárd forintnyi árbevétellel zárta a tavalyi évet, a 2008-as 1,29 milliárd forinthoz képest. A társaság saját tőkéje, a 2008-as 1,17 milliárd forintról 1,38 milliárd forintra emelkedett tavaly.
A KEG adózott eredménye a 2008-as 46,9 millió forint után, 67,4 millió forintnyi mínuszt mutatott tavaly - olvasható a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
MTI/Menedzsment Fórum