3p

Gyakorlatilag lezárult a hosszútávú áramvásárlási megállapodások (htm) rendezésének folyamata, amelyről kormányhatározat rendelkezett, a htm-ek megszűnnek, és helyükbe piackonform kereskedelmi megállapodások lépnek - tájékoztatott a Magyar Villamos Művek.

A hosszú távú áramvásárlási szerződések többsége a 90-es évek közepén az iparág privatizációjával összefüggésben született meg. Akkor a Magyar Villamos Művek (MVM) villamosenergia-nagykereskedő 2010-2015-ig szóló magánjogi szerződéseket kötött áramvásárlásra az áramtermelőkkel. Ez a szerződés-csomag volt az MVM Csoport kereskedelmi tevékenységének alappillére, egyúttal a magyarországi biztonságos villamosenergia-ellátás fő biztosítéka.

A Magyar Energia Hivatal korábbi adatai szerint 2006-ban még hét htm volt érvényben: a paksi, a pécsi, a csepeli, a dunamenti, a tiszai, a mátrai, és a budapesti erőművel. Az állami tulajdonú paksi atomerőművet nem számítva a hat áramtermelő htm-e - akkori áron - összesen 2.100  milliárd forint értékű áram szállításáról szólt.

Az Európai Unió azonban burkolt állami támogatást és a versenyjogi szabályok megsértését látta a hosszú távú áramszerződésekben. Az EU Versenypolitikai Főigazgatósága (DG Comp.) 2005-ben hivatalos eljárást indított a Magyar Köztársasággal szemben, egyebek között annak vizsgálatára, hogy a htm-ek tartalmaznak-e tiltott állami támogatást, azaz az erőművek részére biztosított indokolatlan előnyöket. Az eljárás máig nem zárult le és a DG Comp. semmilyen kötelező érvényű megállapítást nem tett az üggyel kapcsolatban.

A kormány tavaly határozatot hozott a htm-ek rendezéséről, és munkabizottságot létesített, amelyben a Magyar Energia Hivatal is részt vett. A testület döntései alapján az elmúlt tíz hónap során intenzív tárgyalássorozat folyt a kérdés rendezése érdekében. Az időközben elért eredményekről a munkabizottság, illetve az illetékes minisztériumok folyamatosan tájékoztatták az Európai Unió illetékes hatóságait.

A htm-ek rendezési folyamata mára lezárult. Az egyeztetések során a versenyképes - az MVM és ezáltal a Magyar Állam, valamint a hazai fogyasztók számára előnyös -  szerződéseket újratárgyalták, amelyek alapján a htm-ek megszűnnek. A "jó" szerződésekből eredő haszon a szabályozó hatóság és az állami tulajdonos döntése alapján vagy az MVM-hez - ezáltal a magyar költségvetésbe - vagy a fogyasztókhoz kerül, alacsonyabb árak formájában - hangsúlyozza a közlemény.

A versenyképtelen szerződéseket az Európai Unió iránymutatásai alapján meg kell szüntetni, amelyre a  munkabizottság, valamint az MVM már megtette a szükséges lépéseket. A végső szót, azaz a szerződések felbontását a Magyar Országgyűlés mondhatja ki a vonatkozó törvény elfogadásával.

Az MVM közleménye kitér arra, hogy  a tulajdonosi akarat és a versenyképes, újratárgyalt kereskedelmi szerződések alapján lehetséges az, hogy az MVM  az összes hazai fogyasztás mintegy kétharmada - a lakosság, a kis fogyasztású közületek és az összes hazai közintézmény - számára  villamos energiát biztosítson kilowattóránként 15,70-17,50 forintos ársávban. Az európai piacokon, vagy akár a német tőzsdén ezt a típusú, több termékből álló villamos energia csomagot ennél mintegy 20-25 százalékkal magasabb áron lehetne eladni - jegyzi meg az MVM közleménye.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!