4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövőre a magyar vállalatok is részt vehetnek az Európai Unió által finanszírozott projektekben, például Afrika gazdasági felzárkóztatására kiírtakban is. Az üzleti tevékenység kiépítése a fekete kontinensen azonban kockázatokkal is jár, amit kevés hazai cég mer felvállalni. Az mfor.hu a Magyar-Afrikai Gazdaságfejlesztő Kht. konferenciáján járt, amelyet kedden tartottak Budapesten.

Várja Afrika a magyar cégeket

"Érdemes a magyar üzletembereknek elgondolkodni azon, hogy afrikai országokban is megjelenjenek. Erre lehetőség nyílik szolgáltatás-értékesítéssel, állami megrendeléseken való részvétellel vagy pályázati segélypénzek felhasználásán keresztül is - vélekedett a konferencián Bodnár Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója. Az Eximbank afrikai üzletek számára azokat a pénzügyi konstrukciókat kínálja a cégeknek, amelyek magasabb kockázatú országokra érvényesek.

A finanszírozást az állami bank megfelelő garanciális feltételek mellett a B és C kockázati kategóriába tartozó országok esetében tudja vállalni. A "B" kategória egyetlen képviselője Botswana, de az elfogadható kockázati szintet eléri több ország, például Tunézia, Algéria, a Dél-Afrikai Köztársaság, Egyiptom és Marokkó is. A magyar cégeknek segítséget nyújthat a helyi kapcsolatok kiépítésében a három afrikai magyar követség (Nigériában, Kenyában és Dél-Afrikában), illetve a tiszteletbeli konzulok hálózata.

A nyolcvanas évekhez képest lényegesen "elhidegültek" a kétoldalú gazdasági kapcsolatok. Ennek ellenére Afrika továbbra is fontos partner Magyarország számára: 2005-ben a kereskedelmi forgalom elérte a félmilliárd dollárt, amit túlnyomó részt a magyar export tett ki - derült ki Mihályi Géza előadásából. A Külügyminisztérium főosztályvezetője megjegyezte, hogy magyar kkv-k is próbálgatják szárnyaikat a fekete kontinensen, de eddig kevés cég járt sikerrel.

"Nehéz Afrikában sikeressé tenni egy vállalkozást, a legnagyobb problémát az informális gazdaság és a korrupció jelenti" - hangsúlyozta Varga Zsuzsanna, a Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese. Szerinte azonban kellő helyismerettel és a fogadó ország adminisztrációjának megértésével áthidalhatóak ezek a nehézségek.

Magyar cégek is pályázhatnak

Az Európai Unió óriási összegeket áldoz Afrika felzárkóztatására, amit pályázatok és közbeszerzések útján a magánszektornak osztanak ki. A magyar cégek várhatóan csekély mértékben tudnak forrásokat elnyerni ebből a keretből. Ennek oka - állították a konferencia résztvevői -, hogy a pályázatoknál előnyben részesülnek a korábbi projekteket elnyerő és a helyi viszonyokat ismerő régi tagállamok vállalatai.

Állítólag nem sok magyar vállalat képes teljesíteni a pályázati kiírások feltételeit, azonban lehetőség nyílik beszállítóként is részt venni a munkákban. A magyar cégek az Európai Fejlesztési Alap (EDF) keretében meghirdetett projektekre 2007-től pályázhatnak többek között afrikai munkák elnyerésére is.

Globális szinten 2005-ben több mint 106 milliárd dollárral járultak hozzá a fejlett országok Afrika gazdasági helyzetének a javításához. Ebből oroszlánrészt vállalt az Európai Unió, a tagállamok költségvetéséből a támogatások mintegy 52 százaléka került ki - tudtuk meg Vizi László előadásából. A Külügyminisztérium főosztályvezetője szerint a magyar cégek például vízgazdálkodási és oktatási projektekben is szerepet vállalhatnának.

Új partnerségi kapcsolatok rejlenek a jövőben egyre intenzívebbé váló infrastrukturális fejlesztésekben is Afrikában - állítja György Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Az Unióból érkező források jelentős részét azonban adminisztratív beruházásokra és a kormányzati tevékenység korszerűsítésére fordítják. Ezek a projektek az EDF forrásainak lehívásával szintén nyitva állnak a vállalkozó szellemű magyar cégek előtt.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!