Az Ipartestületek Országos Szövetségének tagszervezete, a Közép-Magyarországi Ipartestületek Szövetsége által bevezetett gyakorlati szakképzés modelljét hétfőn mutatják be Vecsésen a többi régió ipartestületeinek. Elmondta: a modell lényege, hogy a szövetség által létrehozott nonprofit kft. összefogja a régióban azokat az iparosokat, akik elsősorban a kézműves szakmában ipari tanulót fogadnak, illetve kapcsolatot tart az elméleti oktatást végző képző intézetekkel.
Skribek Pál hangsúlyozta, a nonprofit kft. leveszi az adminisztrációs terhet a gyakorlati képzést vállaló iparosokról, akik ezáltal jobban tudnak összpontosítani a gyakorlati tudnivalók átadására. Ezen kívül a kft. úgynevezett üzemközi műhelyeket bérel azoknak a tanulóknak, akiknek a tanulószerződést kötő iparosok nem tudják biztosítani a gyakorlati képzés egyes technikai feltételeit.
Skribek Pál elmondta, hogy az ipartestületek rendszeresen felkeresik az általános iskolákban a 6-7-8. osztályokat, hogy segítsék a tanulókat a szakmaválasztásban. Ennek során például 23 ipartestület közreműködésével mintegy 10 ezer tanulónak sikerült legalább 100 szakmát helyszínen is bemutatni 200 vállalkozó segítségével.
Az ügyvezető igazgató elmondta, eddig már mintegy 100 vállalkozóval szándéknyilatkozatban rögzítették, hogy fogadnak ipari tanulókat, és ez a kör folyamatosan bővül. Jelenleg a hiányszakmák gyakorlati képzésére koncentrálnak.
Skribek Pál úgy értékelte, az általuk kidolgozott és más ipartestületeknek is ajánlott modellel segíti a végzős hallgatók elhelyezkedését, és jó a vállalkozásoknak is, mert megfelelően képzett munkaerőt kapnak. A modell anyagi hátterét a tanulót fogadó vállalkozások szakképzési hozzájárulási befizetése adja, amelyet ezzel a módszerrel ki lehet váltani - tette hozzá az ügyvezető igazgató.
MTI/Menedzsment Fórum