Ennek szellemében Klicsko nyílttá, és mindenki számára elérhetővé tette az ukrán főváros gazdálkodását. Az internetes felületen bárki megnézheti, hogy az adott hónapokban mennyit, és mire költöttek a több mint kétmilliós Kijevben, az egyes kerületekben hogyan alakult a bevétel, a kiadás. Térképen az is nyomon követhető, hogy például honnan jöttek állampolgári bejelentések, vagy kijavítottak-e egy kátyút.
Kijev ezzel a város vezetésével szemben elvárható átláthatóságot, és a források elköltésének hatékonyságát kívánja növelni, a lakosok kényelemérzetének emelése mellett. A Nyílt Város Költségvetés nevű kezdeményezés tesztelése június elején indult el, az SAP szoftvercég technológiáján.
Vitalij Klicsko polgármester a rendszer elindítása kapcsán többek közt hangsúlyozta, hogy sokan nem is veszik észre, milyen alapvető változás történik ezzel Kijevben. Mint mondta, egy olyan rendszert mutatnak be, amely a város összes lakosa számára elérhető, ellenőrizni lehet a folyamatokat, és növeli a szolgáltatások színvonalát, a kijeviek komfortérzetét. Kijev ezzel Ukrajna első okos városa lesz- húzta alá a polgármester.
A rendszer elérhető a //new.kievcity.gov.ua/ oldalon keresztül.
Hasonló, intézményi transzparenciát biztosító megoldások futnak a világ 146 országában, és olyan városok használják az SAP megoldásait Európában, mint London, Barcelona, Bécs.
Ukrajnában közel 200 000 ember dolgozik munkája során SAP szoftverekkel.
mfor.hu