2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közösen vezetne Líbiából földgázt Európába a világ legnagyobb gázkitermelőjének számító orosz Gazprom és az olasz Eni a Földközi-tengeren keresztül. Az ambíciózus projekt nyomán az állami tulajdonban lévő Gazprom tovább diverzifikálhatja forrásait, s ezzel egy időben növelheti Európa energiafüggőségét Oroszországtól.

Elemzők szerint az orosz mamutvállalat geopolitikai szempontból lassan bekebelezi Európát. Újabb észak-afrikai beruházása (Algériában már korábban lépéseket tett vezetékek kiépítése felé) újabb lépés Európa teljes meghódítása felé, a líbiai projekt megvalósulása esetén ugyanis a Gazprom a dél-kelet- és észak-európai gázellátás mellett a déli vidékek függését is biztosíthatja magának - írja az International Herald Tribune.

Az Európai Bizottság, az Európai Unió végrehajtó szerve már jó ideje figyelemmel kíséri a cégóriás észak-afrikai tevékenységét. Andris Piebags energiaügyi biztos attól tart, hogy a Gazprom földgázkartell létrehozására törekszik Algériával, ahonnan Európa teljes gázellátásának tizenhárom százaléka származik.

A fejlett nyugat-európai államok szükségleteinek több mint egynegyedét már jelenleg is Oroszország fedezi (az ország gázexportjának nyolcvan százaléka egyébként Európába irányul). A jelenleg használt gázvezetékek közbeeső országokon - például Ukrajnán, Lengyelországon vagy Törökországon - keresztül haladnak, s ezek az államok tranzitdíjakat számolnak fel a továbbított energiahordozóért. A most épülő új vezetékek (az Északi és Déli Áramlat nevűek) viszont pontosan azt a célt szolgálják, hogy Oroszország közvetítők bélkül juttathassa el a földgázt a célállomásokra.

A Déli Áramlatnak egy az EU által is támogatott riválisa a Nabucco, amely az energiafüggés enyhítését hivatott szolgálni azeri gáz importálásával (Törökországon keresztül). Ezt a vezetéket egyelőre azonban még el sem kezdték építeni, s az ellátókkal sem írták alá a megfelelő szerződéseket. 

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!