Hűtlen kezelés gyanújával őrizetbe vette a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Mesterházy Ernőt, Demszky Gábor főtanácsadóját, Regőczi Miklóst, a BKV egykori értékesítési és kommunikációs vezérigazgató-helyettesét és Zelenák Tibort, a BKV egykori főosztályvezetőjét, közölte szerda kora este az MTI. Mindhárom gyanúsított vallomást tett, de a gyanúsítás ellen panasszal éltek.
Felbujtók az SZDSZ környékéről
Mesterházy Ernőt felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki. Demszky főtanácsadója - a BRFK közleménye szerint - szándékosan "rábírta a BKV vezetőit, hogy vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve, indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződések megkötésével kötelezettségüket megszegjék”.
Szintén felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntett elkövetése megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítottként hallgatták ki a nyomozók Tóthfalusi Györgyöt, korábbi SZDSZ-es fővárosi képviselőt, aki 2007 nyarától 2009 őszéig volt a BKV igazgatóságának elnöke. Tóthfalusi a társaság veszteséges működése ellenére a cég vagyonkezelési kötelezettséggel rendelkező vezetőit szándékosan rábírta arra, hogy megszegjék kötelezettségüket, állítja a rendőrség. A nyomozók a férfi városházán lévő irodájában házkutatást hajtottak végre.
Szerda délelőtt a nyomozók gyanúsítottként hallgatták ki M. Lászlót is, bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés elkövetése megalapozott gyanúja miatt. A férfi egy kommunikációs betéti társaság vezetőjeként szándékosan segítséget nyújtott a BKV vezetőinek vagyonkezelési kötelezettségük megszegésében, ezzel mintegy 27 millió forint vagyoni hátrányt okozva a közlekedési társaságnak.
Bajban az egykori BKV-vezetők
Mellettük gyanúsítottként ismét kihallgatták a nyomozók Regőczi Miklóst, Zelenák Tibort és Horváth Évát, Hagyó Miklós (MSZP) ex-főpolgármester-helyettes egykori sajtószóvivőjét. (Horváth Évát - akit másodállásban a BKV is foglalkoztatott - 2007-ben Regőczi Miklós vette fel a céghez – a szerk.)
A BRFK szerint Regőczi és Zelenák megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy - a vagyonkezelési kötelezettségük megszegésével - „szükségtelen és indokolatlan kommunikációs szolgáltatások igénybevételére vonatkozó vállalkozói és megbízási szerződéseket kötöttek” a BKV nevében, illetve igazoltak különböző teljesítéseket – tették mindezt a társaság veszteséges működése ellenére.
Regőczit hűtlen kezelés bűntett elkövetése, Zelenákot bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés bűntett elkövetése megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki a nyomozók.
Regőczi tevékenységével 12 cég vonatkozásában mintegy 81 millió forint, Zelenák 6 cég vonatkozásában több mint 30 millió forint vagyoni hátrányt okozott a közlekedési társaságnak, állítja a rendőrség.
Hagyó egykori szóvivője is gyanúsított
Horváth Évát, felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntett elkövetése megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki ismét a nyomozók. A nő szándékosan rábírta Regőczit és Zelenákot, hogy - kötelességüket megszegve - a társaság veszteséges működésével össze nem egyeztethető, szükségtelen és indokolatlan szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződéseket kössenek. A nő tevékenységével 12 cég vonatkozásában mintegy 81 millió forint vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak, áll a BRFK közleményében.
A rendőrség korábban azt is közölte, hogy a gyanú szerint Hagyó egykori szóvivője 2008. február 1. és 2009. szeptember 18. között úgy vett fel a BKV-tól összesen 24 millió forint munkabért, prémiumot és jutalmat, hogy azért ténylegesen nem végzett munkát.
A kihallgatásokkal párhuzamosan a BRFK házkutatásokat is tart az érintetteknél.
Antalt is hűtlen kezeléssel gyanúsítják
Szintén hűtlen kezeléssel gyanúsítja a rendőrség Antal Attilát, a BKV korábbi vezérigazgatóját, akit múlt héten hallgattak ki gyanúsítottként a BKV tanácsadói és vállalkozói megbízási szerződései ügyében. Akkor a rendőrség házkutatást tartott a BKV Akácfa utcai székházában - olyan szerződéseket kerestek, amelyeken Antal Attila vagy Balogh Zsolt (szintén korábbi vezérigazgató) aláírása szerepel.
Antal Attila 2007 januárjától 2008 áprilisáig állt a BKV élén. A vezetőt Hagyó Miklós javaslatára, pályáztatás nélkül nevezte ki a Fővárosi Közgyűlés 2006 decemberében - a kormánypártok és több ellenzéki képviselő szavazatával. Antal végül egészségi állapotára hivatkozva kérte felmentését.
W. B.