Az Európa hét országában korábban már mikrohiteleket nyújtó cég magyarországi fióktelepe tavaly december 8-án kezdte meg működését, azóta már közel 400 hitelt fogadtak be, illetve folyósítottak. Egyelőre 100, 200 és 300 ezer forint összegű kölcsönt nyújtanak, a teljes hiteldíj mutató (THM) hitelösszegtől függően 21 és 32 százalék között van.
Az úgynevezett revolving - újra feltöltődő - felhasznált hitelösszeg visszafizetésével az ügyfelek ismét hozzájutnak a teljes, számukra megállapított kerethez. A kölcsönfelvételhez a hitelkártyákhoz hasonlóan nem kapcsolódik bankszámla, csupán egy elszámolásra alkalmas technikai számla. Az ügyfél minden hónapban havi értesítőt kap költéseiről, fennálló tartozásáról és befizetéseiről. A minimum havi törlesztés 100 ezer forintos hitelkeret esetében 2990, 200 ezer forintnál 6990, 300 ezer forint esetében 10990 forint. Büntetőkamatot nem alkalmaznak.
A szabad felhasználású mikrohitel tipikus tömegtermék, a Cofidis célügyfele a 30-60 év közötti, középosztálybeli magyar állampolgár - magyarázza Fejes Edina, a Cofidis Magyarországi Fióktelepének marketingigazgatója. A Cofidis stratégiája a magas jövedelmű "A" kategóriás, a felső és felső osztálybeli "B" kategóriás, valamint a "C" kategóriába sorolt közép- és alsó középosztály közül az utóbbiak számára nyújt szolgáltatást. Az anyabank más országokban magasabb összegű hiteleket folyósít, mivel az átlagkereset is magasabb.
A Cofidis nem épít ki fiókhálózatot Magyarországon - mint ahogy máshol sem - , a hitelt telefonon keresztül lehet igényelni. Az adatfelvétel után a hiteligénylő egy előzetes scoring - hitelminősítő - rendszer alapján felajánlják a hitelkeretet, amelyről postai úton, ajánlat formájában értesítik. Az ajánlat, valamint néhány dokumentummásolat visszaküldését követően, az ismételt és alaposabb hitelminősítés után napokon belül a kérelmező bankszámlájára utalják az összeget.
A cégcsoport előzetes piackutatása alapján a magyarországi ügyfelek hitel-visszafizetési hajlandósága jó - jelentette ki Fejes Edina. A magyarországi bankfiók a csoport által kifejlesztett scoring-rendszert vette át és alkalmazza minden országban, s nem tartanak attól, hogy tömegesen előfordulnának fizetési problémák.
Az 1982-ben alapított Cofidis csoport egyik kisebbségi - 15 százalékos - tulajdonosa a Magyarországon már évek óta működő, fogyasztói és áruhiteleket nyújtó Magyar Cetelem Bank Rt. anyavállalata, a Cetelem S. Többségi, 85 százalékos tulajdonosa az 1932-es alapítású 3 Suisses International. A cégcsoport hét országban, Franciaországban, Belgiumban, Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában, Görögországban és 2004 óta Csehországban van jelen, közel 9 millió ügyféllel rendelkezik. A csoport újabb expanziós terveinek első lépése a magyarországi fióknyitás: a csoport honlapja szerint öt éven belül öt újabb országban szeretnének megjelenni.
MTI/Menedzsment Fórum