A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggeli közlése szerint a magyar munkanélküliségi ráta a 15-74 éves korcsoportban 7,4 százalékos volt a harmadik negyedévben, ami 2007 októbere óta nem látott mélypontot jelent. Ehhez 332 ezer főre csökkenő munkanélküliszám párosult a vizsgált időszakban, ami augusztushoz képest 8000, előző év azonos időszakához képest pedig 101 ezerrel kevesebb.
Mivel a friss három havi átlagra vonatkozó adat a harmadik negyedévet öleli fel, részletesebb adatokat is közölt a KSH. Ez alapján szinte minden területen, minden végzettségi csoportban csökkent előző évhez képest a munkanélküliek száma, mindössze két érdekességet találni az adatokban. Egyrészt a munkanélküliek között többen voltak azok, akik felmondtak, vagy megszüntették a vállalkozásukat. Létszámuk 27,7 ezer fő volt az egy évvel korábbi 23 ezer után. Ennél nagyobb réteget tesznek ki ugyanakkor azok, akinek a közfoglalkoztatása befejeződött. Ők idén a harmadik negyedévben 40,8 ezren voltak, ami 17 százalékkal több személyt jelent az előző évihez képest, amikor is még 35 ezren jelölték meg a közmunka végetérését a munkanélküliségük okának.
Az is kitűnik még az adatokból, hogy a kormány inaktívakat munkaerőpiacra visszavezető elképzelése is eredményes, hiszen egy évvel ezelőtt még 87,8 ezer olyan munkanélküli volt regisztrálva, aki még sohasem dolgozott, most viszont ez a szám 23 százalékkal kevesebb, 68 ezer.
A 15-24 év közötti korcsoportban 71,1 ezer munkanélküli volt, ami közel 1000 fővel több az előző havinál, viszont 17 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbi állapotnál. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliségi rátájuk 21,3 százalékra emelkedett az augusztusi 21,1-ről.
Megugrott a foglalkoztatás is
A 15-74 éves korcsoportban a harmadik negyedévben átlagosan 4,181 millió ember dolgozott legalább egy órát, ami 192 ezerrel magasabb létszám az előző évinél és 23,7 ezerrel több az augusztussal záródó három havinál.
A részletes adatok alapján a foglalkoztatottak száma arányaiban a legnagyobb mértékben a feldolgozóiparban növekedett, 8,4 százalékkal, míg az építőipari dolgozók 5 százalékkal lettek többen.
Egy lebontás arra is rávilágít, hogy a közfoglalkoztatásban, vagy épp azon kívül foglalkoztatottak száma hogyan változott. Eszerint a közmunkás foglalkoztatottak 7,4 százalékkal lettek többen az év harmadik negyedévében előző évhez képest - ez 11 ezer plusz főt jelent -, míg a nem közfoglalkoztatásban foglalkoztatottak létszáma 4,7 százalékkal, vagyis 180 ezerrel emelkedett.
A foglalkoztatottak számának megugrásával értelemszerűen a foglalkoztatási ráta is magasabb lett, az augusztusi 54,8 százalékról 55,1-re nőtt.
Székely Sarolta
mfor.hu