3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újra csak koncesszióban lehet majd bányászati kutatást folytatni, miután a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (MBFH) egész Magyarországot zárt területté nyilvánította a nemzetgazdaságilag stratégiainak minősülő természeti kincsek kutatására - mondta Molnár József, a hivatal elnök-helyettese.

Az MBFH zárt területnek nyilvánította a szénhidrogének, a széndioxid, a széntelepekben lekötött metán, a feketeszén és az ércek - beleértve a bauxitot is - kutatóhelyeit.

Az elnökhelyettes magyarázata alapján a zárt területté nyilvánítás azt jelenti, hogy - az 1999 előttihez hasonlóan - a kutatást csak koncessziós pályázat eredményeként lehet megkezdeni, és nem hatósági engedély alapján. Eddig ugyanis az illetékes bányakapitányságoknak csak a kérelem beadási időpontját kellett figyelembe vennie a döntésnél, azaz aki a legelső volt, az kapta meg a kutatási jogot négy évre, ami további hat évvel meghosszabbítható volt.

A hatósági engedély alapján megszerzett kutatási területekre nem vonatkozik a zárttá nyilvánítás, ezekre csak a kutatási engedély lejárta után lesz érvényes - tette hozzá.

Eredményes kutatás esetén a kutatási területet, vagy egy részét bányatelekké nyilvánítják, és a kitermelt ásványi kincs után a kitermelő bányajáradékot fizet. A bányajáradék 2008-ban 117 milliárd, 2009-ben 78 milliárd forint volt, míg 2010-ben várhatóan 100 milliárd forint lesz.

Az elnökhelyettes tájékoztatása szerint a koncessziós pályázatok értékelését egy szakmai bizottság fogja végezni.

A koncesszióba adott kutatásnak nem csak az az előnye, hogy már magáért a koncessziós jogért is fizetni kell, tehát állami bevétel származik belőle, hanem az is, hogy ebben a szerződésben a jogszabályban meghatározottnál magasabb bányajáradékot is elő lehet írni - hangsúlyozta Molnár József.

A koncesszió 35 évre szól, amit ennek felével lehet megtoldani.

A szakember elmondta: Magyarországon a legnagyobb kiterjedésben szénhidrogén kutatások folynak, de van érckutatás is. A szénhidrogén kutatási területek mintegy felén a Mol van jelen, a többi nagy részén 5-6 másik vállalkozás működik.

A geotermikus energiára vonatkozóan a természetes felszíntől mért 2.500 méter alatti földkéreg-részt 2010 februárjától már az ország egész területén zártnak minősítették. A legnagyobb geotermikus energiakutatást jelenleg a PannErgy végzi, de fúrásai nem érik el a 2.500 métert, ezért ezt vízügyi hatósági engedély alapján teheti.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!