Az El Teniente bányában az alkalmazottak péntek reggel, az Andina bányában pedig csütörtök éjjel vették fel ismét a munkát - nyilatkozta Danilo Jorquera és Rivardo Vergara, a két egység szakszervezeti vezetője. "Az egész világ újra munkába állt" - mondta Jorquera.

A január negyedikén kezdődött munkabeszüntetés rekordmagasságokba röpítette a réz árát a New York-i árutőzsdén, mert a kereskedők attól tartottak, hogy a cég munkaügyi problémái bonyodalmakat okozhatnak a fém idei leszállításában - írja a Bloomberg. Chile ugyanis a világ legnagyobb réztermelője, így nagy hatása van a piac egészére.
A sztrájkoló munkások az állami tulajdonban lévő Codelco üzletfeleinek alkalmazásában állnak, s a munkához karbantartással és építkezéssel járulnak hozzá. Mivel a tulajdonképpeni termelésben nem vesznek közvetlenül részt, a két érintett bányában nem kellett leállítani a termelést a kérdéses időszakban sem - mondta el a társaság szóvivője.
Az érdekképviseleti vezetők szerint a munkások folytatni fogják a sztrájkot, amennyiben a munkaügyi tárgyalások nem járnak sikerrel. Jorquera többek között azt is fontosnak tartja, hogy a munkát beszüntetett dolgozók ne veszíthessék el állásukat a sztrájk miatt.
Az Andina és az El Teniente együttesen a Codelco réztermelésének 39 százalékát adták 2005 első kilenc hónapjában. A santiagói székhelyű cég 1,7 millió tonna fémet bányászott tavaly, ami a világ termelésének 11 százaléka volt.