3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kőolaj iránti kereslet bővülése pont akkor lassul, mikor a Közel-Keleten és az Egyesült Államokban a kitermelés csúcson lesz, a tavalyihoz hasonló masszív túlkínálatot eredményezve a piacon, ami ismét a kőolaj árának csökkenő tendenciáját eredményezheti - hívta fel a figyelmet a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) júliusi olajpiaci jelentésében.

Az IEA előrejelzése szerint idén éves szinten átlagosan napi 1,4 millió hordóval nő a kőolaj iránti kereslet, 2016-ban ugyanez az érték 1,2 millió hordó lesz. A kőolaj-kereslet növekedése idén az első negyedévben érte el csúcsát napi 1,8 millió hordóval, a második negyedévben már csak 1,38 millió hordóval nőtt, napi 93,13 millió hordóra.

Ugyanakkor a globális kínálat 2015 első negyedévében napi 3,11 millió hordóval, a második negyedévben 3,33 millió hordóval emelkedett. Júniusban napi 96,6 millió hordó olaj volt a piacon, ami 550 ezer hordós növekedést jelent.

Idén és jövőre is napi 1,1 millió hordóval emelkedik a globális finomítói kapacitás, így naponta több mint 97 millió hordó kőolajat tudnak feldolgozni a vállalatok világszerte.

Az utóbbi hat hónapban az olajtársaságok nagy része a feldolgozás és kereskedelmi (downstream) üzletágával igyekezett ellensúlyozni a kutatás és kitermelés (upstream) részlegének teljesítményét. Mivel a nyersolaj ára alacsony volt, miközben a benzin, a gázolaj és a petrolkémiai alapanyagok ára magas, jelentősen emelkedett a kőolajfinomítók nyeresége, ugyanakkor az IEA szerint ennek a "mini aranykornak" hamarosan vége.

A kereslet-kínálati egyensúly felbomlása miatt a kőolaj hordónkénti ára a tavaly júniusi 115 dollárról idén januárig 45 dollárra esett. A 60 százalékos áresés miatt átrendeződött kereslet-kínálati viszonyok még nem véglegesek, a teljes kínálati oldal alkalmazkodása egy újabb áresést hozhat magával. Lentebb nyomja az árat, ha Irán - a nemzetközi szankciók feloldása után - visszatér az olajpiacra, napi mintegy 1 millió hordó kőolajjal növelve a kínálatot. Bizonyos külső körülmények, például Görögország euróövezeti tagságának esetleges megszűnése, pedig csökkenthetik az európai keresletet.

Az IEA számításai szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai júniusban 340 ezer hordóval többet termeltek naponta, elérve a napi 31,7 millió hordós kitermelést, ami 2012 április óta a legmagasabb érték. Az OPEC által termelt kőolaj iránti kereslet jövőre várhatóan 30,3 millió hordó lesz, ami ugyan 1 millió hordóval több mint idén, de 1,4 millió hordóval a folyamatosan növekvő OPEC-kínálat alatt van.

Az OPEC-en kívüli tagállamok kínálatának bővülése ugyanakkor fokozatosan lassul, 2014-ben még napi 2,4 millió hordó volt, 2015-ben 1 millió hordó, 2016-ban pedig az alacsony olajárak, valamint a termelési kiadások csökkentésének eredményeként stagnálni fog. E körön belül Oroszországban napi 120 ezer hordóval csökken, míg az Egyesült Államokban várhatóan 290 ezer hordóval nő majd a kőolaj-kitermelés jövőre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!