3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyar cégek ukrajnai villamos ipari beruházásairól, a Záhony–Csap logisztikai központ fejlesztéséről, részvételről az ukrajnai kommunális rekonstrukciókban is szó volt a napokban tartott kijevi magyar–ukrán találkozón – tudta meg a Világgazdaság.

Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára négy ukrajnai tárca - gazdasági, közlekedési, energiaügyi minisztérium, valamint a miniszterelnöki hivatal - vezetőivel, továbbá az ukrán országgyűlés energetikai bizottságának a vezetőivel egyeztetett az egyébként "jó bázison létrejött, problémamentes" kapcsolatok kormányszintű erősítéséről.

A jó alapokat a számok is tükrözik: a kelet, azaz Oroszország, Kína és Ukrajna Magyarország egyik súlyponti exportpiaca az Európai Unión kívül. Ezen országok mindegyikébe évente 30 százalékkal nő a magyar kivitel, de az ukrajnai felfutás ezen belül is kiemelkedő: az elmúlt négy-öt évben évi 40 százalékot tett ki. 2000 óta megötszöröződött az ukrán-magyar áruforgalom, az idén eléri a kétmilliárd dollárt. Ebből a magyar kivitel 1,2 milliárd dollár, főként gépek, híradás-technikai és elektronikai eszközök, gyógyszerek és vegyipari termékek alkotják.

Az energetikában és a logisztikában is beruházhatunk

Az energetikában az olaj- és gázellátás, valamint a tranzit biztonsága került terítékre a megbeszéléseken. (A tárgyalásokon információk szerint a System Consulting és az EMFESZ képviselői vettek részt.) Magyarország kész az áramimportunk biztonságát és növelését célzó ukrajnai beruházásokra, így a burstini erőmű kapacitásnövelésére, esetleg új erőmű építésére az ott létesítendő komplex kárpátaljai árvízvédelmi rendszerrel egy csomagban, és energetikai berendezések korszerűsítésére is.

Felgyorsulhat a záhony-csapi logisztikai központ fejlesztése is. A beruházás iránt érdeklődő orosz féllel közös tervek szerint januárra létrejön a három országot képviselő munkacsoport. 2008-tól jelentősen javulhatnak a magyarországi és uniós fuvarozók ukrajnai közúti szállítási és tranzitlehetőségei is. Akkorra befejezik a Kijev-Csap közötti és az ukrán fővárostól az orosz határig vezető autóút felújítását, de elkészül a Kijev-Odessza autópálya is.

Jó esélyük van magyar cégeknek, hogy beszálljanak az ukrajnai kommunális felújításokba, azaz a közmű-korszerűsítésekbe és az egészségügyi rekonstrukcióba, de a hulladékfeldolgozásba is. Látható lehetőség kínálkozik környezetvédelmi fejlesztésekre és energiatakarékossági technológiák kifejlesztésére is. Az együttműködésekhez egyébként a határon túli beruházások, eladások támogatására létrejött Eximbank-Me-hib-Corvinus hármas pénzügyi konstrukciói adnak hátteret - olvasható a Világgazdaság összefoglalójában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!