Ha megnézzük a táplálkozási trendeket, akkor azt láthatjuk, hogy egyre nagyobb mennyiségben fogyasztanak az emberek fehérjét. A piac egyre többet venne fel, fenntartható módon azonban nem olyan egyszerű sokkal nagyobb mennyiségben állati fehérjét termelni. A problémát az okozza, hogy az állati fehérje egyrészt nem olcsó, másrészt az előállítása számottevő ökológiai kárt okoz.
Ha az élelmiszeripar nem tud sokkal több marha, sertés, hal, vagy baromfi húst termelni, akkor pedig jogosan merül fel az igény, hogy új fehérjeforrásokat vonjanak be az élelmezésbe. Erre jelenleg több megoldás is kínálkozik, mindegyik módszer mellett és ellene is vannak érvek. Van olyan vállalat, mint a PepsiCo (amely az üdítőital mellett számos egyéb terméket, így például a Lay’s chipset is gyártja), amely elsősorban a növényi alapú fehérjékre koncentrál. Ugyanakkor, az óriásvállalat is vizsgálja az alternatívákat, mint mikroprotein, amelyet egyes gombafajokból erjesztenek, vagy éppen a rovarok élelmiszeripari feldolgozása.
Haldokló plázák Amerikában
Azt azonban számos szakember leszögezi, hogy a puhatestűek, vagy az ízeltlábúak tömeges fogyasztása hiába lenne kézenfekvő, komoly korlátokba ütközik. A fogyasztók többsége undorítónak tartja ezeket az élőlényeket, és elképzelhetetlennek azt, hogy ezeket akár feldolgozva elfogyassza. Könnyen lehet azonban, hogy a most erősödő fogyasztói trendek mégis változtatnak a helyzeten. Egyre többen vallják ugyanis azt, hogy az általuk fogyasztott élelmiszereket fenntartható módon kell előállítani. Azt pedig számos kutatás igazolta, hogy a jó körülmények között nevelt nagytestű haszonállatok, mint például szarvasmarha tenyésztése nagyon komoly ökológiai lábnyommal jár.
A Földért aggódók tehát akár még arra is hajlandók lehetnek, hogy gilisztákból vagy ízeltlábúakból előállított húskészítményeket fogyasszanak. Persze az elkötelezettek egy jelentős része a tudatosság jegyében sokszor lemond a húsevésről és vegetáriánus, vagy éppen vegán életmódot választ. A másik potenciális fogyasztói csoport azok a kevésbé tehetősek lehetnek, akik ugyan a (relatív) drága marha vagy sertéshúst nem engedhetik meg maguknak, mégis szeretnének állati fehérjét enni. Egyes elemzők szerint számukra nagyon nagy mennyiségben állíthatnak majd elő ma undorítónak mondott élőlényekből feldolgozott árukat. Hozzá kell persze tenni, hogy ma is számos olyan termék vásárolható – például az olcsó párizsik, virslik – amelyekbe „húsipari maradékokat”, illetve színhúsként eladhatatlan állati részeket darálnak.
Az Egyesült Államokban is van olyan nagy élelmiszeripari vállalat, amely elkezdte tesztelni az alternatív fehérje forrásokat. Nehéz persze elképzelni, hogy Steph Curry vagy LeBrone James szöcske chipszet eszeget egy reklámban, ám ha a gyártóknak sikerül áttörni a pszichikai gátat, akkor akár széles körben is elterjedhetnek ezek az élelmiszerek. Sokan lesznek persze, akik szerint ilyen állatokat enni undorító, de ha belegondolunk, hogy a Magyarországon amolyan nemzeti eledelnek számító pacalpörköltnél az állatok mely részét fogyasztják, akkor talán érdemes óvatosan dobálózni ezekkel a jelzőkkel.
mfor.hu