A fekvőbeteg ellátással foglalkozó vállalkozások készülnek legnagyobb arányban létszámbővítésre, míg a járóbeteg ellátó és a fogászati vállalkozások körében nem várható létszámváltozás. Az egyéb humán egészségügyi ellátás terén kis mértékű létszámbővülés várható.
2003 harmadik negyedévében az egészségügyi ellátással foglalkozó vállalkozások átlagosan 1%-os áremelést terveznek. A fekvőbeteg ellátásban 2,7%-os, a fogorvosi ellátásban 1,9%-os, míg az egyéb humán-egészségügyi ellátásban és a járóbeteg ellátásban kevesebb, mint 1%-os áremelést terveznek a cégek.
A vállalkozások 66%-a tervez a következő 12 hónapban valamilyen fejlesztést, beruházást. A legjellemzőbb fejlesztési terv az új gépek, műszerek beszerzése. Műszervásárlást a vállalkozások közel harmada tervez, meglévő műszereik felújítására a cégek 18%-a készül. A vállalkozás által használt ingatlan felújítását, bővítését a cégek 12%-a, míg tevékenységének kiterjesztését a vállalkozások 8%-a tervezi a következő 12 hónapban.
A profil bővítése az egyéb humán-egészségügyi ellátásban fontos beruházási cél, míg ingatlanjának felújítását az ellátás típusától függetlenül a vállalkozások 10-15%-a tervezi. A gépek, műszerek beszerzése elsősorban a fekvőbeteg ellátásban és az egyéb humán-egészségügyi ellátásban szerepel a fejlesztési tervek között, míg ezeknek az eszközöknek a felújítását szintén a fekvőbeteg ellátásban tervezik legnagyobb arányban.
Az egészségügyben működő vállalkozások 68%-át nem érinti a járóbeteg szakellátás és a kórházak esetleges privatizációja. 21% tart attól, hogy ezáltal romlanak majd üzleti lehetőségei, 11% azonban javulást vár a magánosítástól. A vállalkozások 4%-a tervezi, hogy akár egyedül is tulajdont szerezne járóbeteg szakellátó intézményben, vagy kórházban, 7%-uk pedig több céggel összefogva készül erre.
Összesen 55 cég (478 válaszadóból) jelezte részvételi szándékát a privatizációban, 54%-uk a járóbeteg-, 18%-uk a fekvőbeteg-, 16%-uk a fogászati-, míg 11%-uk az egyéb humán-egészségügyi ellátásban tevékenykedik. A privatizáció az egyéb humán-egészségügyi ellátásban működő cégek üzleti lehetőségeit érinti leginkább kedvezőtlenül, míg a fekvőbeteg ellátás vállalkozásait a legkedvezőbben. Legnagyobb arányban a fogászati ellátás vállalkozásai tervezik, hogy egyedül szereznek tulajdont járóbeteg szakellátó intézményben, vagy kórházban, több céggel összefogva pedig a fekvőbeteg ellátásban terveznek legtöbben tulajdonszerzést.
A kórháztörvény új formát vezet be a kórházak alvállalkozóira vonatkozóan. Új alvállalkozói szerződést már nem az OEP-pel, hanem magával a kórházzal kell kötni.
A válaszadók 71%-át nem érinti ez az intézkedés, mivel jelenleg nem szolgáltatnak kórháznak alvállalkozásban és a későbbiekben sem tervezik. A cégek 14%-ának megkönnyíti, 15%-ának pedig megnehezíti alvállalkozási tevékenységét az új forma bevezetése. Az új alvállalkozási forma a fekvőbeteg ellátásban működő cégek üzleti lehetőségeit érinti leginkább kedvezőtlenül, míg az egyéb humán-egészségügyi ellátás vállalkozásait a legkedvezőbben, a fogászati és a járóbeteg ellátás üzleti lehetőségeire pedig nincs jelentős hatással.
Van pénz az egészségügyi üzletben
A GKI-Egészségügy-kutató Intézet Kft. 2002 óta végzi az egészségügyben működő vállalkozások felmérését. Egészségügyi szolgáltatással Magyarországon hozzávetőlegesen tizenkétezer vállalkozás foglalkozik, saját tőkéjük összesen 36 milliárd forint, árbevételük 110 milliárd forint, adózott eredményük közel 12 milliárd forint volt 2001-ben. Az egészségügyi szolgáltatásokra költött pénz 23%-át ezek a magánvállalkozások realizálták.