4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss tanulmány szerint jelentős hátrányba kerülhetnek az "e-versenyben" azok az országok, amelyek nem készülnek fel megfelelően a számítógépes bűnözéssel szemben.

Jelentős hátrányba kerülhetnek az internetes gazdasági versenyben azok az országok, amelyek nem készülnek fel megfelelően a számítógépes bűnözéssel szemben -- áll a McConnell International washingtoni tanácsadó cég tanulmányában. Igazán jó megoldást a védekezésben csak egy nemzetközi modell kidolgozása jelentene. A volt szocialista tömb államai közül Cseh- és Lengyelország részben felkészült, míg Magyarországon nem megfelelő a jogi háttér.

Tavaly az első háromnegyed évben 54 százalékkal nőtt az ismertté vált számítógépes bűncselekmények száma az 1999 egészében elkövetettekéhez képest. A kormányzatoknak fel kellene frissíteniük a büntető törvénykönyvüket, ha biztonságos és vonzó környezetet akarnak teremteni az elektronikus kereskedelem számára. A határokon átnyúló bűnözés elleni fellépés szabályainak egységesítését szolgáló nemzetközi összefogás egyik első példája az Európa Tanács égisze alatt készülő, számítógépes bűnözés elleni konvenció. A kérdőívre választ adó 52 ország közül mindössze tíznek van közelítőleg naprakésznek nevezhető törvénykezése. A második, "részben naprakész" kategóriába két rendszerváltó állam, Cseh- és Lengyelország került be.

A számítógépes és a világhálós bűnözést külön kell választani, mert csak az utóbbival szemben alkalmazható jogszabályoknál tapasztalhatók hiányosságok -- mondta Kunos Imre, az ORFK elemző és koordinációs alosztályának igazgatóhelyettese. A számítógépes csalás, bankkártya-hamisítás, fedezetlen bankkártya felhasználása, valamint a szerzői jogok megsértése, tehát az anyagi kárt okozó bűncselekmények a kilencvenes években sorra bekerültek a hazai büntető törvénykönyvbe - tájékoztatta lapunkat Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője.

A legkorszerűbb törvényeket az angolszász államok mellett például Észt- és Törökországban találjuk. A Fülöp-szigeteken azután alkottak a számítógépes bűncselekmények valamennyi típusát törvényen kívül helyező jogszabályt, hogy a szabályozási hiányosságok miatt nem sikerült bíróság előtt felelősségre vonni a dollármilliárdos károkat okozó "I love you" vírus alkotóját. Utóbbi országban, valamint Mauritiuson és az Egyesült Államokban jóval keményebben sújt le a törvény szigora, mint máshol. A jogszabályok azonban általában a közösségi szolgálatban álló számítógépes rendszereket kedvezményezik, a magánszektor olykor egyáltalán nem kap védelmet. Kunos szerint az emberi méltóság megsértésével kapcsolatos bűncselekményekkel szembeni hazai fellépést megkönnyítené, ha a szolgáltatók és a hatóságok viszonyát szabályoznák, valamint meghatároznák, hogy az internetes szolgáltatók mit tehetnek fel oldalaikra.

A McConnell International szerint a legfontosabb az önvédelem, ám a biztonság növelésére fordított befektetések hasznát nehéz számszerűsíteni. A kormányzatoknak nem szabad megvárniuk a Fülöp-szigetekihez hasonló eseteket, a belső szabályozás mielőbbi korszerűsítése mellett nemzetközi együttműködés keretében kell kidolgozni a kellőképpen elrettentő törvényeket.

Magyarország tavaly decemberben részt vett azon az Európa Tanács által szervezett nemzetközi kongresszuson, amelynek célja egy számítógépes bűnözés elleni nemzetközi egyezmény előkészítése volt -- mondta Soós Lajos, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője. Az egyezményt várhatóan az idei évben írják alá, s ennek teljesítéséhez ugyan szükséges néhány további módosítás a hazai büntető törvénykönyvben, ezeket azonban Magyarország még 2001 során végre fogja hajtani.

A számítógépes bűncselekmények által okozott kár nagyságát nehéz felbecsülni. Az ORFK szóvivője és az említett tanulmány szerzői egyaránt úgy vélték, a jó hírnév megőrzése érdekében gyakoribb az esetek eltussolása, így a hatóságok által elindított eljárások száma nem haladja meg az évi néhány tucatot. A számítógépes bűncselekményeket általában magányosan követik el, de a szóvivő szerint előbb-utóbb valószínűleg a szervezett bűnözői csoportok "érdeklődését" is felkelti a terület.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!