3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A várt amerikai lassulás ellenére továbbra is robusztus marad a világgazdasági növekedés, és annak is erősödik a kockázata, hogy a Federal Reserve az idén nem fog kamatot csökkenteni - áll az Economist Intelligence Unit (EIU) Londonban kiadott januári globális előrejelzésében, amelyben a cég hazánkat tartja a leginkább veszélyeztetett országnak egy esetleges feltörekvő piaci felfordulás esetén.

A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cégének új jelentése szerint a világgazdaság összkibocsátása - vásárlóerő-paritáson számolva - a tavalyra várt 5,4 százalék után 2007-ben és 2008-ban is még 4,8 százalékkal növekszik, és a 2011-ig tartó előrejelzési időszak végéig évi 4,5-4,6 százalékos lesz a globális gazdasági növekedés.

Az EIU szerint az amerikai fogyasztó "ellenállónak bizonyult", és egyelőre jól viseli (az amerikai fogyasztói aktivitás kulcselemének tekintett) ingatlanpiac visszaesését. Az EIU szerint egyre növekszik annak kockázata, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az idén egyáltalán nem enyhít pénzügypolitikáján.

Hasonlóan vélekedik Londonban kiadott heti globális hitelfolyamat-elemzésében a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő szerint csökkent annak a valószínűsége, hogy a Fed 2007 első felében kamatot csökkent, sőt egyre több adósságpiaci szereplő számol azzal, hogy a Federal Reserve következő lépése kamatemelés lesz, jóllehet ezt legkorábban 2007 végére várják.

Az EIU az euróövezet monetáris kilátásait elemezve felidézte, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) elnöke, Jean-Claude Trichet nemrég még mindig expanzívnak minősítette a pénzügypolitikai környezetet.

Az EIU ugyanakkor 2007-re az euróövezeti gazdasági növekedés jelentős lassulását várja, a tavalyi 2,5 százalékról két százalékra, és 2011-ig is 2,0-2,1 százalék közötti éves növekedéseket valószínűsít. A ház a várt lassulást a németországi áfa-emeléssel, a külső kereslet gyengülésével és az euró erejével magyarázza.

Az előrejelzés a kelet-közép-európai térségre - Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia - lassuló, de továbbra is erős növekedést jósol, "a politikai bizonytalanságok és a reformok megtorpanása ellenére". A jelentés szerint az országcsoportban a tavalyra várt 5,7 százalék után az idén 4,8, majd 2011-ig rendre 4,3, 4,1 és 3,8 százalékos lesz a növekedés.

Az EIU szerint továbbra is Magyarország a térség azon gazdasága, amelyet a leginkább veszélyeztetne valamely feltörekvő piaci felfordulás. A cég megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyar gazdaságról eddig leperegtek a masszív belső és külső deficitekkel, valamint a politikai bizonytalansággal kapcsolatos aggodalmak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!