5p

A cégvezetők eddig nem tapasztalt optimizmussal tekintenek a jövőbe: a következő 12 hónapban közel kétszer annyian várnak árbevétel-növekedést, mint öt évvel ezelőtt - derül ki a PricewaterhouseCoopers 10. éves Globális Vezérigazgatói Felméréséből, melyet a tegnap mutattak be a davosi Világgazdasági Fórumon.

Bizakodó vezetők

Az 50 országban megkérdezett közel 1100 cégvezető több mint 90 százaléka nyilatkozott optimistán az előttük álló évről, a következő három évben pedig már 93 százalékuk vár árbevétel-növekedést. A bővülés hátterében a válaszadók szerint a javuló piacra lépési lehetőségek és a fúziók és felvásárlások terén tapasztalható növekedés áll.

  • A globalizáció hajtómotorjai a fúziók és felvásárlások
  • Bőséges növekedési lehetőségek Brazílián, Oroszországon, Indián és Kínán kívül is
  • A globális felmelegedés a vezetők 40 százaléka szerint jelent veszélyt

"A vállalati vezetők - cégük méretétől függetlenül - világszerte egyre optimistábbak növekedési esélyeiket, valamint a globalizáció által nyújtott új piaci lehetőségeket illetően" - mondta Samuel A. DiPiazza, a PricewaterhouseCoopers globális vezérigazgatója. "Amennyiben a cégvezetők hosszú távon a lehető legtöbbet szeretnének profitálni a globális lehetőségekből, szembe kell nézniük a különböző kultúrákban való munkavégzés, az egyre szélesebb körű erőforrások hatékony felhasználására vonatkozó kényszer, illetve az erősödő verseny okozta kockázatokkal is."

Földrajzi értelemben a vezetők további növekedést várnak az elmúlt időszak legdinamikusabb régióitól (Brazília, Oroszország, India és Kína), de a fejlődő és fejlett országoktól is. Az említett négy ország mellett Mexikó, Indonézia, Vietnám, Korea és Törökország rendelkezik a legnagyobb növekedési potenciállal. Bár a vezetők közel háromnegyede egyetért abban, hogy a globalizáció a fejlett és a fejlődő országok számára is új lehetőségeket jelent, a legfontosabb növekedési tényezőként a hagyományos piacokon - egy már meglévő termékkel - történő megjelenést említik a legtöbben (23 százalék), az új piacokra való betörés előtt (21 százalék).

A bővülés finanszírozását illetően meglehetősen óvatosak a vezetők: közel 80 százalékuk a saját finanszírozást preferálja, kevesebb mint 20 százalékuk vonná be az értékpapír piacokat. A magántőke, illetve a kockázati tőke bevonásának lehetőségét csak 10 százalékuk említette.

A növekedés korlátai

Meghatározó optimizmusuk ellenére a vezetők a potenciális veszélyekkel is tisztában vannak. A válaszadók 73 százaléka szerint a legnagyobb problémát továbbra is a túlszabályozottság jelenti (a tavalyi adat 64 százalék volt). Az ázsiai-csendes-óceáni térségben főként a szükséges szakértelem hiánya okoz gondot (88 százalék).

A nem üzleti jellegű kockázat (pl. terrorizmus, olaj- és egyéb nyersanyaghiány, politikai instabilitás, globális éghajlati változás) a megkérdezettek többsége szerint nem veszélyezteti vállalatukat, a vezetők közel fele nem különít el erőforrásokat ezek megelőzésére. Ennek ellenére a globális felmelegedés okozta problémák egyre inkább előtérbe kerülnek (a válaszadók 40 százaléka említette). A globális éghajlatváltozás megítélésében a két véglet a csendes-óceáni térség (58 százalék) és az észak-amerikai régió (18 százalék).

Az ázsiai-csendes-óceáni térség vezetői összességében kevésbé optimisták a jövőt illetően: 83 százalékuk a túlszabályozottságot, míg 80 százalékuk az alacsony költségekkel dolgozó versenytársakat említi a legfőbb problémaforrásnak. Emellett azonban e térség vezetői jobban felkészülnek a várható nehézségekre és az átlagnál több erőforrást biztosítanak e problémák megoldására.

A globális egyensúly fenntartása

A vállalati növekedés elősegítése érdekében a megkérdezett vezetők mintegy fele tervez határon átnyúló (többnyire egy szomszédos országban) vállalati fúziót vagy felvásárlást az elkövetkező egy évben. A fúziók és felvásárlások piaca a nyugat-európai régióban a legdinamikusabb.

A határon átnyúló tranzakciók célja a vezetők közel kétharmada szerint az új piacok és vásárlók megszerzése. Ezzel együtt a megkérdezettek tisztában vannak a külföldi tranzakciók kockázatával is. A kulturális konfliktusok, az eltérő szabályozási rendszer, valamint a nem várt extra kiadások a legtöbb vezető szerint visszatartó erőt jelentenek.

Általánosságban elmondható, hogy az észak-amerikai vezetők az átlagosnál több problémával számolnak a felvásárlásokkal és fúziókkal kapcsolatban, a legnagyobb nehézségként pedig a kulturális problémákat említik (58 százalék). A közép-kelet-európai vezetők többsége pedig az átlagosnál nagyobb hangsúllyal említi a politikai érdekkülönbségeket, mint a tranzakciókat hátráltató tényezőt.

A globalizáció kultúrára gyakorolt hatását a vezetők többsége pozitívan értékeli, főként Észak-Amerikában és Közép-Kelet-Európában.

"A holnap globális nyertesei azon vállalatok lesznek, amelyek képesek a helyi szemléletüket valódi globális szemléletté alakítani és megtanulnak alkalmazkodni egy rendkívül gyorsan változó globális gazdasági helyzethez" - hangsúlyozta Samuel A. DiPiazza, a PricewaterhouseCoopers globális vezérigazgatója.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!