A pénzügyi felügyeleti hatóság tisztjét is betöltő olasz jegybank március elsején tette közzé az uniós direktíva meghonosítását szolgáló hazai szabályokat, miközben az érintett társaságok némelyike - a kiskereskedelmi hálózatok mellett főleg mobilcégek - már ugrásra készen várta a nyitást, írja a Napi Gazdaság. A "fizetési intézet" tevékenységét felvállaló szolgáltatók átvehetnek egyes olyan funkciókat, melyeket eddig csak bankok vagy a postafiókok tölthettek be Olaszországban: lehet náluk folyószámlát nyitni és nyújthatnak kisebb kölcsönöket is (legfeljebb 12 hónapra, valamilyen áru vagy szolgáltatás megvásárlásához kötötten). A számlára mehet a tulajdonos fizetése vagy nyugdíja, de be lehet rá fizetni készpénzben is - abban a tudatban, hogy kamat nem jár a rajta levő pénzre, igaz, kedvezményeket lehet érvényesíteni a számláról teljesített fizetések után. A kifizetés bizonyos összeghatárokon belül történhet interneten vagy mobiltelefonnal, és belefér az is, hogy más számlákra utaljanak róla, akár külföldre is. Vagyonkezelésre, jelzáloghitel-törlesztésre, befektetési eszközök vásárlására viszont nem lehet használni ezeket a számlákat - de nem is ez a céljuk, hanem mindenekelőtt az, hogy csökkentsék a készpénzforgalmat.
Olasz sajtóinformációk szerint a Coop mellett a nagy üzlethálózatok közül eddig a francia tulajdonú Carrefour Italia szánta rá magát a pénzforgalmi szolgáltatások bevezetésére, a mobilszolgáltatók közül pedig a legnagyobb olaszországi szereplő, a Telecom Italia-csoporthoz tartozó TIM jelezte, hogy idén kibocsát egy olyan speciális sim-kártyát, amellyel pénzforgalmi műveleteket lehet majd lebonyolítani, de készül erre a piacra a Vodafone is. A mobilszolgáltatók nyilatkozataikban hangsúlyozták, hogy nem kívánnak a bankok helyére lépni, ám ha az ilyesfajta szolgáltatások elterjednek, az az olasz postát is érzékenyen érintheti, lévén hogy a közüzemi csekkek befizetése pénzbe kerül náluk.
Az Olaszországban mintegy 900 szuper-, illetve hipermarketet üzemeltető, szövetkezeti formában működő Coop mára szerződést kötött az ország legnagyobb áram-, illetve gázszolgáltatóval, az ENI-vel és az ENEL-lel, a vezetékes távközlést uraló Telecom Italiával, valamint néhány kisebb, vegyes profilú - áram, víz, hulladék - közüzemi szolgáltatóval. Ezek számláit akár egy hétköznapi bevásárlással egybekötve is ki lehet fizetni - derül ki a Coop honlapjáról. A vevő a többi áruval együtt odaadja a pénztárnál az adott számlát, melyet a szerződött partnerek már elláttak vonalkóddal - ezt a pénztáros ugyanúgy leolvassa, mint bármelyik másik árucikkét, a vevő pedig az egész összeget együtt rendezi.