4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Régebbi típusú adathálózatokkal összehasonlítva a virtuális magánhálózat (VPN) olcsó és hatékony megoldás a vállalatok számára, hogy összekössék a fizikailag egymástól távol lévő irodáikat és gyáraikat. De mik is ezek?

Mi a VPN?

Több telephellyel rendelkező vállalatok számára a virtuális magánhálózatok hatékony és rugalmas megoldást kínálnak a helyi telefonok és számítógépes rendszerek összekapcsolására, amellyel egyetlen, a vállalatot átfogó hálózat hozható létre.

Régebben az ilyen vállalatoknak bérelniük kellett a célorientált pont-pont (point-to-point) kapcsolatokat irodáik, gyáraik és egyéb telephelyeik összekötésére. Technikai megoldások sorozatát lehetett igénybe venni, melyek közül mindegyiket különböző helyzethez terveztek, és nem mindig volt könnyű - sokszor gyors sem - az igények változásával módosítani a kapacitást. A vállalatoknak saját berendezéseiket kellett használni egyedi magánáramkörök összekapcsolásához. A VPN egyszerűbben használható és olcsóbb a működtetése, ugyanakkor sokkal rugalmasabb.

A kapcsolat kapacitása könnyebben és gyorsabban átvihető egy adott helyszínre, ha a vállalat igényei megváltoznak, mint például új helyszínek összekapcsolása vagy új funkcionalitás bevezetése esetén. A VPN távoli és kis telephelyekre is egyaránt gazdaságos. Az előnyök felsorolásában a "virtuális" a kulcsszó. A célorientált kapcsolatok költséges üzemeltetést jelentenek a hálózati operátoroknak, ezt a költséget pedig átruházzák az ügyfélre.

1. ábra - Hagyományos magánhálózat; A célorientált áramkörök kötnek össze minden helyet egy központi hub-bal, ahol a vállalat kezeli az épületek közötti adat továbbítást és telefonhívásokat.

A VPN lehetővé teszi az ügyfélnek, hogy hálózatain egységesítse szolgáltatásait és funkcionalitást. Az adatokat a meglévő hálózati infrastruktúrán keresztül továbbíthatjuk, és amint a neve is jelzi, különálló magánhálózatként nem létezik. Ehelyett biztonsági intézkedéseket alkalmaznak az operátor hálózat kapacitásának megosztásához, és minden egyes ügyfél hívásait és adatait külön tárolják.

Miért használjuk?

Két indok: költség és rugalmasság. "Manapság sok VPN-t szolgáltatnak, vagy az interneten keresztül, vagy egy operátor saját IP hálózatán keresztül. A létezik például globális IP hálózat, amely több mint 90 országban köt össze kapcsolódási pontokat. Ez független az internettől, de ugyanolyan technológiák alkalmazásával épült ki, amely a költségeket alacsonyan tartja; és mivel egyetlen szolgáltató működteti, jobban szabályozott és proaktívan menedzselhető a teljesítmény biztosításához" - tájékoztat Tom van Heesch, a BT Közép- és Kelet-Európáért felelős regionális igazgatója.

2. ábra - IP VPN hálózat; Minden vállalat ugyanazon hálózathoz kapcsolódik. Az adattovábbítás biztonságos, tehát csak jogosult rendeltetési helyükre juthatnak, amit ennek megfelelően irányítanak.

Az internet technológiák alkalmazása elősegíti, hogy az IP VPN-ek sokkal rugalmasabbak legyenek, mint más magánhálózatok. Az irányítás (routing) az operátor hálózatán történik, így a vállalatnak nem szükséges hálózatát darabonként megvásárolt részekből felépíteni. Egyszerűbb a hálózat kiszélesítése is - egy új kapcsolat az operátor legközelebbi fogadópontjával lehetővé teszi magánhálózatának egyéb területeinek elérését.

Igény esetén az IP VPN-nel kisebb telephelyeket, alkalmazottak otthonát és más helyeket is gazdaságosan hálózatba lehet kapcsolni. A legtöbb operátor felkínálja azt a lehetőséget, hogy IP hálózatukba az interneten keresztül kapcsolódjunk, például egy dolgozó otthonából szélessávú kapcsolat vagy nyilvános Wi-Fi pontok (hotspot) felhasználásával. A VPN szoftver védi a nyilvános hálózaton áramló adatforgalmat, a vállalati hálózathoz való hozzáférést a vállalat illetékes személyeire korlátozza.

Az IP VPN másik erőssége, hogy az adatforgalom különböző típusait nem ugyanolyan módon kell kezelni. Például, az időérzékeny adatforgalom, mint az internetes telefon vagy üzletileg kritikus alkalmazások előnyt élvezhetnek az e-mailek és fájl letöltések előtt. Az IP VPN jellemzően megengedi, hogy az adatforgalmat a szolgáltatás különböző osztályaiba sorolják háromtól hatig. Minél magasabb az osztály száma, annál könnyebben maximalizálódik a hálózati hatékonyság.

Informatika Egyszerűen

Kapcsolódó anyagok:
ADSL vagy bérelt vonal?
A rugalmas technológiák alkalmazásával megnövelheti csapata erejét
Webes konferenciák karosszékből

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!