3p

Robert Fico elvi megfontolásokra hivatkozva azt szeretné, ha a szlovák magán-egészségpénztárak lemondanának a profitképzésről, és a működési költségeiken felül megmaradó pénzt visszapumpálnák a rendszerbe. Ha a pozsonyi parlament elfogadja az erre vonatkozó törvényjavaslatot, az államot perek fenyegethetik a privát biztosítók részéről. Kormánypárti politikusok a teljes államosítást sem tartják elképzelhetetlennek - írja a Világgazdaság.

Keserű pirula

Fico javaslata szerint a biztosítóknak meg kellene elégedniük azzal, hogy a befizetések 4 százalékával fedezik működési költségeiket, miközben a maradék pénzt visszapumpálnák a rendszerbe. A magánbiztosítókra vonatkozó "profittilalom" mellett még két lényeges elemet tartalmaz az előterjesztés: egyfelől kötelezné a nyugdíjasokat, a diákokat, az állami alkalmazottakat, a munkanélkülieket és a szülési szabadságon lévőket, hogy a továbbra is állami tulajdonban maradt két pénztár valamelyikét válasszák, másrészt pedig megszüntetné e két biztosító részvénytársasági formáját.

Teljes államosítás?

Ivan Valentinovič, szintén a kományzó baloldali Smer által delegált egészségügyi miniszter egy korábbi kijelentésében pedig még ennél is tovább ment, és az egységes, állami tulajdonban lévő biztosítási rendszer visszaállítását sem nevezte elképzelhetetlennek.

Ha valóban sikerülne kötelezővé tenni az állami pénztári tagságot mindazoknak, akik valamilyen járulékban részesülnek, az azt jelentené, hogy a lakosság 60 százaléka, vagyis közel 3,1 millió ember nem választhatna szabadon biztosítót. A két állami pénztár részvénytársasági formájának megszüntetése pedig több szakember szerint ismét nagyobb teret adna a pazarló, "puha" költségvetési politikának, mivel megszűnnének a vállalati formánál rendelkezésre álló pénzügyi ellenőrzési eszközök.

A két állami biztosítót egyébként nemrég, az előző jobboldali kabinet szakminisztere, Rudolf Zajac hivatali ideje alatt alakították részvénytársasággá, éppen a nagyobb pénzügyi átláthatóság érdekében. Zajac minisztériuma ezenfelül több milliárd koronát fizetett ki a pazarló gazdálkodás miatt az egészségügyi szektorban felgyülemlett adósságok konszolidálására.

Nem népakarat

Fico tervei a egészségbiztosításban éppen hogy kialakult, hat magán- és két állami társasággal működő plurális rendszert veszélyeztetik - idézi a Szakorvosok Szlovákiai Uniójának elnökét a TASR hírügynökségre hivatkozva a Világgazdaság. Andrej Janco szerint pedig éppen ennek a pluralitásnak kell biztosítania a szektor finanszírozhatóságának stabilitását. Ráadásul a betegek és az orvosok többsége a magánbiztosítókat részesíti előnyben - tette hozzá. Ezt látszik alátámasztani a szlovákiai betegbiztosítók szövetségének megrendelésére készült felmérés, amely szerint a megkérdezettek 83 százaléka szeretné, ha megmaradna a jelenlegi, szabad választást biztosító rendszer.

A két állami tulajdonban lévő társaság közel félmillió ügyfelet vesztett a liberalizáció bevezetése óta, és ez a tény lehet megfigyelők szerint a Fico-terv egyik fő mozgatórugója - áll a Világgazdaság cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!