A szakértők szerint ma már igen kockázatos bevásárlóközpontot építeni Budapesten. Telítődött a piac, az újak így legfeljebb egymás kárára terjeszkedhetnek. A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ legutóbbi elemzésében azt állapította meg, hogy a belvárosi kiskereskedelem elsorvadását és a bevásárlóközpontok hegemóniáját előrevetítő félelmek nem igazolódtak be. A hajdani két nagy bevásárlóutcát - a Nagykörutat és a Rákóczi utat - nehéz lesz visszahódítani a török hússütőktől, a százforintos boltoktól és a gagyi kaszinóktól, de a belváros újra hódít. Elegánsan és visszafogottan, de megkezdte a vásárlók és a városlakók visszacsábítását a plázáktól, áll a Népszabadság cikkében.
A Váci utcában ismét presztízs üzletet nyitni, amit a bérleti díjak nagysága jól jelez. A szomszédos utcák iránti érdeklődés jóval visszafogottabb, amit a barna csomagolópapírral borított vagy éppen üresen tátongó kirakatok mutatnak.
Az önkormányzatok nem értenek az üzlethez - mondja Koroknai Szabolcs, a Colliers kereskedelmi ingatlanszakértője, és ezt tükrözik a jelenlegi állapotok. Többnyire az elérhető ár töredékéért adják ki az ingatlanokat, igaz, cserébe alig szabnak feltételeket. A biztos bevételért feláldozzák a városképet. A kirakatok, a portálok, a reklámfeliratok és az üzletek belső kialakítását gyakorlatilag teljesen ráhagyják a bérlőre, illetve a tulajdonosra. A jó ízlés korlátja pedig sokakból hiányzik.
Kis segítséggel a Nagykörút is visszanyerhetné régi fényét, az Oktogon és a Nyugati tér közötti szakaszon például nap mint nap óriási tömeg hömpölyög, az itteni üzletek akár a legsikeresebb plázák forgalmát is könnyen lepipálhatnák. Koroknai Szabolcs szerint a sétálóutcák kialakítása rossz irány. Korunk embere kötődik az autójához. Egy többsávos út mentén fekvő üzlet - előtte néhány parkolóhellyel - többet ér, mint a Király vagy Hajós sétálóutcákban lévő társai. A megoldást mélygarázsok, illetve parkolóházak jelenthetnék, olvasható a Népszabadság írásában.