2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén jelentősen nőni fognak az osztrák közvetlen beruházások Kelet-Európában - áll a WIFO Osztrák Gazdaságkutató Intézet legfrissebb elemzésében.

Nőtt az osztrákok részesedése

A fentieket látszik alátámasztani, hogy az év első négy hónapjában az osztrák vállalkozók máris 1,8 milliárd eurót fektettek be a térségben, ami a tavalyi egész év 2,4 milliárd értékű beruházásának kétharmada.

A kutatók szerint a Kelet-Európában eszközölt új beruházásokban Ausztria részesedése tavaly az előző évi 4,9 százalékról 5,1 százalékra emelkedett, s Ausztria külföldi beruházásainak tavaly az előző évi 40 százalék után már közel 80 százaléka jutott a térség országaira. Tavaly az osztrák beruházások legfontosabb célországa Kelet-Európában Szlovákia volt 0,6 milliárd euróval, s az összeg mintegy harmada a Slovenska Sporitelna banknak az Erste Bank általi átvételére jutott.

Magyarország újra éllovas lehet

Magyarországon az előző évi 0,4 milliárd euró után tavaly 0,5 milliárdot tettek ki az osztrák közvetlen beruházások, noha az állami vállalatok privatizálása messzemenően lezajlott - állapítja meg a WIFO és a Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Tanulmányok Intézete (WIIW) szerdán közzétett tanulmánya. Csehországban 2001-ben az osztrák beruházások 0,4 milliárd eurót tettek ki, s ezzel jelentősen elmaradtak az előző évi 0,9 milliárdtól, amelynek jelentős részét ugyancsak egy bankátvétel tette ki. A Szlovéniában befektetett 0,3 milliárd euró rekord értéket jelent, s az említett négy országra 1,8 milliárd, vagyis a térségben tavaly befektetett osztrák tőke mintegy 75 százaléka jutott.

A két gazdaságkutató intézet összeállításából kiderül: Ausztria részesedése a kelet-európai közvetlen beruházásokban 1995-ben 7,8, 1998-ban 4,7, 1999-ben 4,4, 2000-ban 4,9 és tavaly 5,1 százalék volt. Ezen belül Szlovéniában 25,9 százalékos, Szlovákiában 20,4, Magyarországon 9,7, Horvátországban 9,9 és Csehországban 8,5 százalékos volt az osztrák részesedés; a lista végén a balti államok állnak 0,2 százalékkal. A kelet-európai országokban az Osztrák Gazdasági Kamara legutóbbi statisztikája szerint 2000-ben 11833 osztrák vállalat tevékenykedett, ebből 3250 Csehországban és 2250 Magyarországon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!