2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar lakosság a Duna fő értékének az ivóvíz biztosítását tekinti, a legjelentősebb veszélyforrásnak pedig az ipari szennyezést tartja - ez derül ki a WWF Magyarország és a Cognative Kft. legfrissebb felméréséből, amelyet a két szervezet a jelenleg zajló Víz Világhét alkalmából adott ki csütörtökön.

A megkérdezettek 88 százaléka szerint az ivóvíz biztosítása egyike a Duna legfontosabb értékeinek, 69 százalékuk ezt a szempontot az első helyen említette. Az áruszállítás, személyhajózás, üdülés csak elhanyagolható arányban álltak az első helyen. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem tartják fontosnak, hiszen az áruszállítást 63 százalék, a személyhajózást 58 százalék, a gazdag élővilágot 54 százalék, míg az üdülést, kirándulást 51 százalék nevezte meg a folyó jelentős értéke egyikeként. A folyó mentén található szép tájakat az emberek 48 százaléka, a halászatot 35 százalékuk említette kiemelt fontosságúként.

A veszélyforrások

A legsúlyosabb veszélyeztető tényezők között a megkérdezettek háromnegyede az ipari szennyezést emelte ki. A lakossági szennyvizet 90 százalék, a szemetelést 79 százalék, a mezőgazdasági szennyezést 69 százalék nevezte meg még komoly veszélyforrásként. Kisebb számban bár, de még mindig meghatározó kör, 47 százalék említi az ártéri területek csökkenését, 36 százalék a természetes kanyarulatok átvágását és 32 százalék a duzzasztó gátakat, illetve vízerőműveket veszélyforrásként.

A természetes kanyarulatok átvágása esetében látszik leginkább a személyes érintettség befolyása: míg a többi esetben nem mutatható ki összefüggés a megkérdezett lakóhelye és a válaszok között, addig ezt a veszélyeztető tényezőt nagyobb arányban említették az Észak-Dunántúlon élők.

A megkérdezettek tudják, hogy óvják a folyót

Arra a kérdésre, személy szerint mit tenne a Duna megóvása érdekében, a lakosság 76 százaléka mondott valami konkrétumot. Legtöbben, 61 százalékuk azt válaszolták, nem szemetelnek, ugyanakkor csak 35 százalék nevezte meg a vízzel való takarékoskodást, 16 százalék a környezetkímélő beavatkozások támogatását vagy károkozás esetén 10 százalék az illetékes hatóságok értesítését.

A reprezentatív felmérés június és július során, két alkalommal, a 15 éves és idősebb magyar városi lakosság körében készült.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!