3p

Nagy szükség lenne tőke bevonására - jelentette ki Péterné Marosy Katalin vezérigazgató az MTI-nek annak kapcsán, hogy újra eladó a Zsolnay kisebbségi részvénycsomagja. Szerinte, ha nem lesz változás, akkor elképzelhető, hogy a gyár egyes részlegeit zsugorítani kell.

A pécsi közgyűlés a tavaly márciusi sikertelen próbálkozás után múlt hét csütörtöki ülésén ismét úgy döntött, hogy pályázaton keres vevőt a gyár részvényeinek 49 százalékára és két szavazatelsőbbségi részvényére. A ”kikiáltási ár” 500 millió forint. A vevővel szemben követelmény, hogy kötelezettséget vállaljon valamennyi tradicionális Zsolnay-termék gyártására, forgalmazására és legkésőbb 2011. március 31-ig félmilliárd forint tőkejuttatásra. A patinás pécsi cégnek komoly tervei vannak a jövőre nézve. A porcelán divízióban is fejlődés várható, a pirogránit gyártás terén pedig még nagyobbra. A cég ezen a téren bármit le tud gyártani, az érdeklődés pedig a belsőépítészet új trendjének köszönhetően, óriási az ilyen termékek iránt - mondta a vezérigazgató, aki szerint nő az érdeklődés a gyűjtőknek szánt egyedi tárgyak iránt is.

Péterné Marosy Katalin ugyanakkor hangsúlyozta: amíg nem érkezik a fejlesztésekre fordítható tőke, a cég működése más dimenziókban nem képzelhető el. ”Külső tőkebevonás nélkül fennáll a veszély, hogy nem tudunk új lendületet venni, és csak rendkívül visszafogott módon folytatódhat a termelés” - emelte ki Péterné Marosy Katalin hozzátéve, hogy a fejlesztésekre fordítandó forrásokat illetően az idő nagyon fontos tényező. A mai piaci igények kielégítése, egyben a jelenleginél olcsóbb gyártás csak eszközcserékkel és felújításokkal lehetséges. A kölcsönfelvétel ugyanakkor nehezen jöhet szóba - fogalmazott a szakember. A vezérigazgató kitért rá: az elmúlt időszakban végrehajtott költségcsökkentéseknek köszönhetően stabil a cég. Mindemellett munkahelymegtartó pályázaton is sikerrel szerepelt a vállalat, ennek köszönhetően informatikai oktatáson vettek részt a cég dolgozói.

A Zsolnay 2006 elején, térítésmentesen, de másfél milliárdos hitelállománnyal együtt került az ÁPV Zrt.-től az önkormányzathoz. A vállalat jelenleg 99,84 százalékban a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. tulajdona. A manufaktúra az elmúlt években többször is veszteséges volt, az ellehetetlenülés veszélyeztette. A város 2008-ban előbb 717 millió, később pedig 500 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, amikor a Pécs Holding Zrt.-be apportálta a cég részvényeit, s 860 millió forintért mintegy 31 ezer négyzetméteres területet megvásárolt a vállalattól, mivel az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed a gyártelepen valósul meg. A cég jegyzett tőkéje 2008 végén 1,1 milliárd forint, az évi árbevétele 1 milliárd 54 millió, üzemi eredménye 10 millió forint volt. A tavalyi és idei gazdálkodására vonatkozó adatok még nem nyilvánosak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!