Számos vezető mobilszolgáltató igazgatójával vacsorázott együtt Mark Zuckerberg, a Facebook vezére a hét elején Barcelonában a Mobile World Congress keretén belül. Ezek a találkozók azonban szigorúan magánjellegűek voltak, a résztvevők többsége inkognitóban maradt, értesült a Bloomberg. Hogy nem akarják felfedni kilétüket érthető, miután a Facebook-atyja hétfő délután azzal az ötlettel "állt elő", hogy cége 3-5 vezető mobilszolgáltatóval együttműködve ingyenes, alap mobilszolgáltatást nyújtson mindenkinek. „A Föld 7 milliárd lakosából jelenleg csak 1 milliárdnak van mobilkészüléke. Pedig a maradék 6 milliárdnak a 80 százaléka olyan helyen él, ahol a 2G vagy a 3G mobilinternet hálózat hozzáférhető" – érvelt Zuckerberg a Business Insider szerint.
A probléma az, hogy aki még sohasem használta a netet, nem tudja mire jó. És ebből kifolyólag nem is akar rá annyit áldozni, mint amennyit az európaiak, vagy amerikaiak. De 1 vagy 2 dollárjuk valószínűleg lenne arra az alapszolgáltatásra, amellyel üzeneteket tudnak küldeni és hozzáférnek a Facebookhoz, legalábbis Zuckerberg szerint.
Keresés, időjárás és Facebook (szerk: illetve vélhetőleg a most felvásárolt WhatsApp) lenne az alapcsomagban, amely tehát mindenki számára elérhető lenne. A Fülöp-Szigeteken, illetve Paraguayban Zuckerbergéknek már kiépült a partneri viszonyuk az ottani mobilszolgáltatókkal az ingyenes Facebook használatért. A tervek szerint a csaliként nyújtott közösségi oldal ráébreszti majd a felhasználókat az internet ízére. A növekvő igényekhez (video, stream) pedig jobb mobilkapcsolat szükséges, ami viszont már pénzbe kerülne, és a szolgáltatóknak hasznot is hajtana. Legalábbis az elképzelések szerint.
"Ez a modell rövid távon nem kifizetődő. Egyelőre pénzbe fog kerülni. De ez az, amiért elindítottam a Facebookot"- mondta Zuckerberg. Hogy a közösségi oldal számára mennyire nem fog pénzt hozni, azt egyelőre nem lehet tudni, hiszen bevételeinek jelentős része reklámokból jön össze, amelyet a hozzáférés ingyenességétől függetlenül az új felhasználók számára is "célba tudnak juttatni".
Az viszont biztos, hogy a mobilszolgáltatók vezetőinek, és persze tulajdonosainak is igencsak mellbevágó lehet a terv. Hiszen miközben Zuckerbergék a reklámbevételekből részesülnek, addig számukra egy fillér bevétel nem képződik, viszont az infrastruktúrát fenn kell tartani, üzemeltetni kell. Másrészt a WhatsApp 16 milliárdos felvásárlásával Zuckerberg az egyik legnagyobb fedezetet nyújtó mobilszolgáltatást tudja „gallyra tenni”. Ha úgy „alakítja a körülményeket”, akkor a Facebook 1,2 milliárdos és a WhatsApp 450 milliós regisztrált tábora a közeljövőben biztosan nem fog SMS-ért fizetni. Ez pedig igen komoly érvágás lenne a szolgáltatóknak. Nem hiába mondta Stephane Richard, az Orange vezéigazgatója, "megvan a kockázata annak, hogy kiszorulnak a piacról". Márpedig ez az eset szimpla infrastruktúrává fokozná le a telekomcégeket.
Hogy ez megtörténik-e, egyelőre nem lehet tudni, de az sokat elárul, hogy a Facebook 180 milliárdos piaci értéke jóval nagyobb, mint a Vodafone, az Orange és a Telekom Italia együttes kapitalizációja.
mfor.hu