A Bartholin-tályog kialakulása
A Bartholin-mirigyek a nagyajkak alsó harmadában lévő képletek a hüvelybemenet két oldalán. Váladékuk biztosítja – többek között - a szexuális együttlét során a hüvely nedvességét, könnyebbé teszi a közösülést, megakadályozza a durva hámsérülések kialakulását. Előfordulhat, hogy a mirigyek kivezető csöve eltömődik, ilyenkor Bartholin-ciszta alakulhat ki, amely kezdetben akár észrevétlen is maradhat, nem okoz kellemetlenséget és gyakran csak véletlenszerűen tapintható ki.
Ha azonban felülfertőződik, Bartholin-tályoggá válhat és az égő, szúró, fájdalmas érzés mellett váladékozással is járhat. A fertőzés nem feltétlenül nemi úton történik, különböző kórokozók lehetnek felelősek érte: néha elegendő, ha a legyengült immunrendszer a húgy-ivarszervek és a végbél környékén amúgy is jelenlévő baktériumok, gombák ellen nem tud kellőképpen küzdeni. A szexuális aktivitás mértéke is befolyásolhatja a kialakulását.
Szex és lélek
Harmonikus szexuális életet csak harmonikus lélekkel lehet élni és megélni. A test nem csak a férfiaknál jelzi egyértelműen, ha valaki nem áll készen az aktusra, hanem a nőknél is, ám ez kevésbé látványos és emiatt talán kevésbé köztudott. A nők gyakran szégyellik, ha nincs kedvük a szexhez vagy fájdalmas közösülést élnek át, nem szívesen beszélnek róla. Ez persze csak ront a helyzeten. Előfordul, hogy csak alkalmanként „csúszik hiba a rendszerbe” – és ez éppen az, hogy nem csúszik J -, de ha a „készenléti állapot” tartósan kérdéses vagy egyáltalán nem áll fenn, érdemes szülész‑nőgyógyász segítségét kérni, és ha testi elváltozás nem tapasztalható, akkor pszichológus támogatására is szükség lehet.
A hüvely nedvessége elég árulkodó lehet intim szituációban. Ha valakinek folyton hüvelyszárazsága van és emiatt nehéz a behatolás, az nem csak hormonális változás vagy a Bartholin‑mirigyek rendellenes működése okán fordulhat elő, hanem gyakran szorongás, lelki tényező is kiválthatja – még abban az esetben is, ha a párkapcsolat különben rendben van. Az intim síkosító ugyan átmenetileg megoldást nyújthat, de be is csaphatja a feleket… Érdemes tehát a megfelelő szakemberhez fordulni, hogy a probléma mindenki legnagyobb örömére mielőbb megoldódjon!
Megoldások, feloldások
Ha konkrétan Bartholin-ciszta vagy Bartholin-tályog okozza a kínos tüneteket, legtöbbször műtéti beavatkozás szükséges, gyakran antibiotikumos kezeléssel kiegészítve. A gyulladásmentes ciszta kezelése akár otthoni ülőfürdőkkel is hatékonyan megoldható. Szerencsére a hüvelybemenet két oldalán ritkán alakul ki egyszerre ez a kellemetlenség. Még ritkábban fordul elő, hogy a mirigy funkcionálisan tönkremegy vagy daganattá fajul. Ha a beteg rendszeresen jár szülész-nőgyógyászhoz, preventív jelleggel pedig figyel az intim területek higiéniájára, a kórokozók folyamatos jelenléte ellenére általában ki sem alakul az elváltozás.
A lelki okokra érdemes több időt fordítani. A szakember bevonása mellett a megfelelő önismeret, a párkapcsolat reális analízise is elvezethet a megoldáshoz. Gyakran gyerekkori bevésődések, szorongások húzódnak meg a felszín alatt, melyek feloldása nem könnyű, de hosszú távon más területen is javítja az életminőséget.
Összegzés
Oda-vissza igaz tehát a mondás: ép testben ép lélek és fordítva. A jó szexhez pedig mindkettőre szükség van! A nőknél gyakrabban fordulnak elő intim tájéki megbetegedések, vagy a Bartholin-tályog jelenléte, de bármennyire is kellemetlen vagy kényelmetlen ezekkel a tünetekkel orvoshoz fordulni, minél előbb érdemes megtenni, legyen szó szülész-nőgyógyász szakorvosról vagy lélekgyógyászról.