Kezd begyorsítani a WHB és fő tulajdonosa, Paár Attila milliárdos. Ha Mészáros Lőrinc összes építőipari érdekeltségét egyben nézzük, akkor a WHB még messze van tőlük, de már kezd zárkózni, ez látszik a most közölt éves beszámolóból is.
Immár legalább öt éve töretlen a WHB sikertörténete, ezt a 2021-es év is alátámasztja. A NER élbolyába tartozó építőipari kivitelező cég öt év alatt megkétszerezte a bevételt, tavaly már 80,7 milliárd forintot ért el. Igaz azonban, hogy a növekedés „csak” mintegy hat milliárd forintos volt, ez a tempó elmaradt a megelőző pár évben megszokott ütemtől. Összehasonlításul: a felcsúti milliárdos érdekkörébe tartozó egyik nagy építőipari cég, a ZÁÉV hasonló bevételt könyvelt el, viszont az adózott eredménye 40 százalékkal több volt és 12,2 milliárd forintot tett ki. Az építőiparban működő más Mészáros-cégek is sok-sok milliárdnyi tiszta profitot hoztak.
A WHB azért mégsem panaszkodhat az adózott eredményt illetően sem: a saját bevételének gyarapítási üteméhez képest itt tovább fokozta az arányt, öt év alatt háromszorosra növelte az összeget. Tavaly ez a tétel kicsit meghaladta a 14 milliárd forintot és persze az osztaléknál sem voltak szűkmarkúak magukkal a tulajdonosok, hét milliárd forintot vihetnek haza.
A bevétel tetemes része, mintegy 45 milliárd forint a közvetített szolgáltatásokból érkezett. Az osztalékot szinte teljesen kimaxolták, a banki előírásoknak megfelelően az adózott eredménynek maximum. 50, egyes esetekben a 60 százalékát lehet kifizetni, itt most megelégedtek a felével.
A cég effektív adókulcsa 9 százalék volt, ez az ágazatban jellemző 9-11 százalékos sáv alján van.
A tőketartalék látványosan nőtt, a 2020-as 12,9 milliárd forintról tavaly év végére 18,7 milliárd forintra, vélhetően óvatosságból, mert már tavaly is látszott a gazdaság lassulása. A WHB vezetői tudhatták, hogy csökkenni fognak a nagy állami megrendelések, amikből korábban szépen részesedett a társaság.
Érdekes, hogy egy ilyen jól teljesítő cégnek miért van szüksége külső segítségre. Erre nem találtunk választ, viszont kiderült, hogy a társaság 2021-ben az „EXIM Kárenyhítő Hitelprogram 2020” keretében kedvezményes hitelkamatlábak formájában nyújtott támogatásban részesült, de ezt nem részletezték a kiegészítő mellékletben.