3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyönyörű nyári időben mindenki szívesen strandol kedvére és élvezi a napsütést, de eközben fontos odafigyelnünk arra, hogy mikor és mennyi ideig tartózkodunk a napon. Az egyik leggyakoribb bőrrák a melanóma, amely megjelenésének kockázata a súlyos leégések következtében igencsak megnövekszik.

A KeltexMed Egészségügyi Szolgáltató szervezésében mobil szűrések országosan elérhetőek, amit érdemes kihasználni és mindenképpen elmenni egy ilyen alapos vizsgálatra, mert többek között a melanóma szűrését is vállalják. Ezek a szűrések kifejezetten költségkímélőek, és időben kiderülhet, ha valamilyen kezelésre szoruló problémával küzd a szervezetünk.

Figyeljünk a gyermekekre!

A nyári szünetben a gyerekek jellemzően szeretnek kint szaladgálni az udvaron vagy a játszótéren. Viszont számolnunk kell azzal, hogy ők fokozottabban ki vannak téve a leégés veszélyének, ezáltal a melanóma kialakulásának a kockázata is megnő az esetükben.

A gyermekek bőre vékonyabb és kevésbé ellenálló, mint a felnőtteké. Az UV-B sugárzás közvetlenül képes károsítani a sejtek DNS szerkezetét és a gyermekek fejletlenebb immunrendszere nehezebben birkózik meg a feladattal, hogy újra és újra regenerálja azt.

Ráadásként a gyermekkori sejtosztódás még jóval gyorsabb, mint a felnőtteknél és ezért a meghibásodott DNS-szakaszok is hosszú időn keresztül képesek tünetek manifesztálódása nélkül sokasodni. Ezt a halmozódó kockázat jelenségének is nevezik. Ezekből kifolyólag az UV-B sugárzás gyermekeknél többszöri leégés során akár két-háromszorosára is növeli a felnőttkori melanóma kialakulásának esélyét.

Erősítsük az immunrendszerünket!

Egy legyengült immunrendszer esetén a szervezetünk sokkal kevésbé hatékonyan birkózik meg azzal, hogy a hibás DNS-szakaszokat felismerje és kijavítsa. Így ha valamilyen okból meggyengült az immunrendszerünk, az hosszú távon nagyban megnöveli a daganatos betegségek, köztük a melanóma előfordulásának kockázatát.

Milyen esetekben fordulhat ez elő? Azoknak, akik szervátültetésen estek át, gyógyszereket kell szedniük azért, hogy a beültetett szervük ellen ne dolgozzon az immunrendszerük, így annak aktivitása csökken és lényegesen fogékonyabbak lesznek a betegségekre. Az autoimmun betegek számára sem egyszerű a helyzet, hiszen a számukra sokszor előírt immunstimuláló gyógyszerek szintén befolyásolják a szervezetük működését. 

Bizonyos daganatos betegségben szenvedők és a HIV fertőzöttek immunrendszere sem működik tökéletesen, így ezen csoportok számára is kiemelt kockázati tényező a túl sokáig való napon tartózkodás. 

Legyünk körültekintőek!

Ha strandra indulunk vagy csak kiülünk napozni, minden esetben kenjük be magunkat kellően erős faktorú naptejjel, hogy minél jobban megvédhessük a bőrünket a káros napsugárzástól. Soha ne napozzunk dél és délután 4 óra között, mert jellemzően ekkor a legerősebb az UV-sugárzás mértéke. Figyeljünk oda magunkra, hogy minél tovább élhessünk egészséges életet!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!