Palántanevelésnél lényeges az időzítés
Aki nemcsak a saját maga költségeit szeretné lefaragni, hanem egy kis plusz anyagi forrást is akar, annak bizony már februárban el kell kezdenie a munkát. Az egészséges és erős palánták kifejlődéséhez ugyanis alapfeltétel a megfelelő időzítés. Ne aggódjon, nem késik le semmiről, hiszen a Hanga Kertészetben vetőmagtól csiráztatókig mindent megtalál, ami a palántaneveléshez szükséges.
Így időben elkezdheti a felkészülést, megtervezheti, hogy mi az, amit termelni szeretne, beszerezheti a vetőmagokat és egyéb eszközöket, hogy amikor elérkezik a pillanat, nekifogjon a projektnek és sikerre vigye azt.
A palántanevelés eszközei sokfélék lehetnek
A palántanevelés alkalmával az a célunk, hogy a növényeket felkészítsük a későbbiekre, a végleges helyükre való ültetés idejére. Ezzel sok időt nyerhetünk, így kiültetéskor már egy jó kondícióban lévő, egészséges állomány áll a rendelkezésünkre. Miért lényeges ez? Azért, mert így azok képesek lesznek jobban ellenállni a kártevőknek és a különböző betegségeknek.
A helyre vetett növényeknél sajnos a talajból támadó kártevők nagyon sok problémát tudnak okozni, támadásba lendülnek a tavasz elején egyre aktívabbá váló drótférgek, és pattanóbogár-lárvák.
A palántanevelésnek megvannak a saját, speciális eszközei – ilyenek például a szaporítótálcák is, amelyek egy ablakpárkányon is elférnek a hobbikertészek legnagyobb megelégedésére.
Hogyan zajlik a palántanevelés a szaporítótálcával?
A szaporítótálca használata végtelenül egyszerű. Csak meg kell tölteni a tálcán lévő 36 db 4x4 cm-es helyet magvetőfölddel, óvatosan megrázogatni annak érdekében, hogy a föld kitöltse az edényt, majd megnyomkodni a tetejét. Ezután kis pálcikával apró mélyedéseket kell kialakítani a föld felszínén, és fajtól függően ezekbe elhelyezni 1-2 szem magot.
A vetőmagok széles választékában állnak a rendelkezésére, így Ön is rátalálhat a kedvenceire. Amennyiben a választott növény a fényre csírázik, akkor elég a magvakat kicsit belenyomni a föld felszínébe, de nem szükséges letakarni. A biztonság kedvéért kis jelölőtáblákat is használhatunk, így az egyes fajták megjelölésével a későbbiekben is tudjuk majd, hogy mit hova vetettünk.
A készlet alján lévő szivatótálcát töltsük fel vízzel, majd helyezzük bele a lyukacsos aljú szaporítóládát. Vigyázzunk arra, hogy a nevelőközeg elegendő vizet vegyen fel a csírázáshoz.
Hová helyezhetjük el a palántanevelő készletet?
A palántanevelő tálcáknak célszerű egy déli fekvésű, meleg, világos, de nem túlzottan napos helyet választani. Mivel a csírázáshoz kissé magasabb hőmérséklet kell, az első napokban érdemes a tálca tetejét egy átlátszó fóliával vagy üveglappal lefedni, amit a növények kibújása után távolítsunk el.
Legyen Önnek is saját palántája!