Ahogy arra hétfő reggeli cikkünkben is utaltunk, az elmúlt hetekben megszaporodtak azok a vélemények, mely szerint hamarosan drasztikus élelmiszer-áremelkedéssel kell szembesülnünk. Emellett súlyos gondok merültek fel a sertéságazatban, az idei forró, száraz nyár hatalmas, közel 400 mililrád forintos kárt okozott a mezőgazdaságban, melyhez 50 százalékban csak a kukorica terméskiesése járul hozzá.
A termelők már hetek óta próbálták lépésre sarkalni a kormányt, mivel ahogy Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára is elmondta az mfor.hu megkeresésére, a termelők a jelenleg kialakult helyzetet egyedül már nem tudják megoldani.
A kormány döntése a Vidékfejlesztési Minisztérium javaslatairól augusztus 29-ére volt várható, mely után kormányszóvivói sajtótájékoztatót tartott Giró-Szász András és Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A téma az aszálykár, a sertéságazat helyzete, illetve a Gyulai Húskombinát problémája volt.
Országos aszálykár meghirdetése
Az aszálykárral kapcsolatban úgy tűnik, érdemi lépést tett a kormány, mivel országos aszálykárt hirdetettek meg, ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy a gazdálkodók az őszi munkákat kisebb teherrel tudják végezni, illetve egyáltalán legyen esélyük a folytatásra. Ennek keretén belül a termelőnek be kell jelentenie az aszálykárt a területileg illetékes megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságához, majd az aszálykárt és a hozamkiesést egy agrárkár-megállapító szerv igazolja, a kárenyhító juttatás iránti igényétt pedig november 30-ig kell benyújtania a termelőnek. "A kárenyhítő juttatás teljes összegére azok a termelők jogosultak, akik mezőgazdasági biztosítást kötöttek az üzemi szintű referenciahozam-értékének legalább felére kiterjedően. Ennek hiányában az uniós szabályok alapján a gazdálkodók csak az egyébként járó kárenyhítő juttatás felére jogosultak" - olvasható a Vidékfejlesztési Minisztérium közleményében.
Hosszabb futamidejű hitelek kamattámogatással
A Magyar Fejlesztési Bankok agrár forgóeszközhitel-programjának kerete 15 milliárd forint, melyből a termelők 1-50 millió forintot vehetnek fel, a termeltetők által felvehető kölcsön összegét azonban 250 millió forintról 500 millió forintra emelte a kormány. A termeltetők köre is bővül: a nyúl- és szarvasmarha-ágazat is bekerül az igénybevevők sorába. A hitelek kamatánál pedig további 50 százalékos kamattámogatást nyújt a kormány, a futamideje pedig háromról hat évre nő. A türelmi idő pedig egy év helyett három év lesz.
Emellett, ahogy korábban Tóth István, a MOSZ titkára is jelezte nekünk ennek szükségét, előrébb hozzák a megítélt támogatások kifizetését is. A területalapú támogatás és a különleges tejtámogatás előlegét már október 16-tól kifizetik a termelőknek. A támogatás összege 157 milliárd forintot tesz ki.
Még nincs döntés a készletezésről...
A szakember véleménye szerint a takarmányozásban és a malomipari termékek árának visszafogásában nagy segítség, jó irányú lépés lenne, ha az állam felvásárolásokat hajtana végre. A sajtótájékoztatón azonban a miniszter elmondta, a kabinet egyelőre vizsgálja annak lehetőségét, hogy az állami cégeken keresztül (Concordia és TIG) milyen feltételekkel lehetne takarmányt készletezni.
Ugyanakkor a sertéságazat még egy segítséget kapott, amit az ágazat szereplőinek bevonásával dolgoztak ki. A tavalyi évi ágazatnak szánt 6 milliárd forintos támogatást az idén 7,2 milliárd forintra növelték. Emellett az Országgyűlés döntött arról is, hogy a korábban már meghirdetett sertésstratégia megvalósításának finanszírozására további 2,6 milliárd forint fordítható. Ennek célja egyébként a hazai sertésállomány 3 millió alatti számának 7 éven belül 6 millióra történő növelése.
... ahogy konkrét lépés sem a Gyulai Húskombinát megmentésére
A sajtótájékoztató harmadik témája a Gyulai Húskombinát megmentése volt. Ezzel kapcsolatban Fazekas Sándor kihangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a céget. A miniszter úgy véli, ez kifejezi azt, hogy minden szükséges lépést megtesz a kabinet a magyar húsipar, és ezen belül a Gyulai Húskombinát megsegítésére. Az elsődleges cél ugyanis a munkahelyek megőrzése és a foglalkoztatás fenntartása, mivel a vállalat jelentős foglalkoztatónak számít a térségben és most is 420 embert alkalmaznak. Kiemelte ugyanakkor, hogy a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a cégnél zajló folyamatokat, ez pedig lehetőséget teremt majd a gyors beavatkozásra szükség esetén.
Székely Sarolta
mfor.hu