3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzet értesülése szerint szeptemberben az állami szoftverbeszerzések központosításáról és a szolgáltató vállalatok árrésének jogszabályi rögzítéséről is szavazhat a parlament. Ezzel kevesebb pénz juthat a szoftveres cégek zsebébe - a Microsoftéba is.

Nem újítja meg az augusztus 31-ével lejáró szerződését a T-Systems Magyarországgal a Microsoft, írtuk meg szerdán a hvg.hu nyomán. A techóriás ennek kapcsán mindössze annyit közölt a lappal, hogy a partnerekkel kötött megállapodások éves, rutinszerű vizsgálatát követően döntöttek így.

A T-Systems Magyarország később a téma kapcsán kiadott egy közleményt, melyet szerkesztőségünkhöz is eljuttattak. Ebben különösebb kalandokról ők sem számolnak be, viszont kihangsúlyozzák, mennyire korrekt és gyümölcsöző volt az amerikai céghez fűződő kapcsolatuk:

"A transzparens szakmai együttműködés és elért  eredmények elismeréseként a Microsoft "sztenderd üzleti gyakorlatának  megfelelően" a T-Systems Magyarország júniusban vette át a 2019-es  pénzügyi évre vonatkozóan Microsoft Év Partnere díjat a Microsoft Las  Vegasban rendezett konferenciáján. A Deutsche Telekom és a Microsoft  stratégiai együttműködéseként idén júniusban indította el hazánkban is  közös innovációs programját, melynek magyarországi partnere szintén a  T-Systems Magyarország."

Ez alapján a Microsoft döntése nem szakmai alapú volt - az első reakció így az, hogy akkor biztos a NER-rel akartak szakítani, hiszen a magyar T-Systemset a Jászai Gellért tulajdonában álló, a nemzet abszolút nagytőkéséhez, Mészáros Lőrinchez erősen köthető 4iG veszi meg. A Microsoft ezt a sejtést a hvg-nek nem kommentálta, és egy újabb fejlemény arra mutat, hogy valóban nem a 2010 óta kinőtt pufidzsekis vállalkozói osztály hírneve büdös a vállalatnak, hanem egy rohamosan közelgő, éles váltás a hazai szoftverpiacon.

A kormánypárti Magyar Nemzet ugyanis szerda délután arról írt, hogy értesüléseik szerint a kormány ősztől változtatna az informatikai beszerzések rendszerén "annak érdekében, hogy a multinacionális szoftvergyártók ne élhessenek vissza piaci erőfölényükkel, és ne csatornázhassák kedvükre saját minősített partnereikhez az állami beszerzéseket." A lap szerint szeptemberben tárgyalhatja a parlament azt a törvényjavaslatot, mely értelmében az állam közvetlen csatornán, egy központi állami szervezeten keresztül bonyolíthatná a szoftverbeszerzéseket, a javaslat pedig ezen túl még

a szoftvergyártók és disztribútorok, illetve a minősített partnerek között alkalmazható árrést is törvényben szabályozná.

A lap szerint a befagyasztott árrést a kiskereskedelmi forgalomban kapható szoftvertermékekre is kiterjesztenék, amitől a programok az egyszeri halandók számára is olcsóbbak lennének.

A Magyar Nemzet felidézi, hogy 2013 és 2015 között olyan informatikai cégek nyertek el jelentős állami tendereket, amelyek a Microsofttal a háttérben megegyezve jelentős diszkonttal vásárolhattak az amerikai szoftveróriástól. A gyakran hálózatban működő cégek az extra profitot egymás között osztották el, az állam pedig végül ugyanazon az áron jutott hozzá a megvásárolt termékekhez, mintha közvetlenül a gyártónál intézte volna a beszerzést.

Az új intézkedéssel ez a továbbiakban nem lenne lehetséges - nem kizárt, hogy emiatt döntött úgy a Microsoft, hogy inkább elhagyja a magyar piac ezen szegletét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!