3p

A kert gyepfelületének ápolása nem olyan egyszerű feladat, mint azt a megálmodáskor gondolja az ember. Mindenki gyönyörű zöld, folt- és gyommentes gyepről álmodik, amely olyan, akár egy golfpálya. 

Nem csak a fűnyírás gyakorisága jelenti a gondot a tömör gyep érdekében, bár amikor a család hétvégéje már csak ekörül forog, és rengeteg munkát és költséget jelent, akkor ideje elgondolkodni azon, hogyan tovább.

A talaj a kertünk alapja

A szép, élénkzöld, hibátlan fűszőnyeg bizony tápanyagokat, körültekintő gondozást kíván, amelyhez hozzájárulhatunk a Kertfüvesítésnél kapható természetes összetételű talajkondicionálókkal

A talaj védelmével, egészségének megőrzésével, eredeti állapotának visszaépítésével a környezetünket és a saját egészségünket is védjük. A talaj állapota sok mindent elárul egy hobbikertész, illetve egy szakember számára. Hiába tápláljuk a növényeinket, ha a talaj rossz minőségű, nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, nincs vízháztartása. Ekkor segíthetnek a talajkondicionálók, a talajjavítás vízmegkötő módszere.

A gyep természetes ciklusa

Amikor a tökéletes gyepről álmodunk, tisztában kell lenni azzal, hogy a megfelelő telepítés, trágyázás, öntözés, gondozás ellenére a gyep kb. 3-4 év után hanyatlásnak indul. Ezt a talaj állapotának rosszabbodása, tömörödése okozza. A ritkásabb foltokon megjelennek a gyomok, illetve a talaj kimerülése miatt megindul a gyep sárgulása, kopaszodása, színelváltozása. 

Amennyiben a talajelőkészítés nem volt megfelelő, illetve a füvesítéskor nem kapott tápanyag-utánpótlást, a visszaesés hamarabb is bekövetkezhet. Az igényesebb fűfajok kihalnak, helyüket vadfüvek,gyom és a  moha veszi át. 

Ezek a tünetek mind azt mutatják, ideje beavatkozni, ha meg akarjuk menteni a gyepet. 

Hogyan tovább?

A gyomok megjelenése komoly figyelmeztető jel. Ha a tökéletes, telepítéskori gyepre vágysz, akkor bizony nem marad más, mint a rengeteg munkával és tetemes költséggel járó újratelepítés: feltörés, fellazítás, földterítés vagy rosszabb esetben földcsere, újravetés. 

Lényegesen egyszerűbb megoldás, ha néhány fázist kihagyva hagyjuk, hogy a pázsitunkban a környéken honos fűfajok telepedjenek meg, így beáll egy kevesebb munkával fenntartható szép gyep. A betömörödött, tápanyagszegény talaj fellazítása ez esetben is lényeges, ezt homok és tőzeg keverékével végezhetjük, ami a talaj vízháztartását javítja. Ezután jöhet a felülvetés, talajkondicionálók használata a természetesen tökéletes gyep érdekében.

A gyepápolás 

A kertápolás, gyepápolás örökös kihívás, amelyben időről időre tanácsokra van szüksége a kerttulajdonosoknak. A kertészetekben, szakkönyvekben, az interneten is rengeteg információ kering ezzel kapcsolatban, így már “csak” meg kell találni azt a szakértőt, akire rábízhatod magad. 

Ha te is a természetes növényápolás híve vagy, aki hisz a komplex, ember nélkül is jól működő ökoszisztémában, a gyepápolásban is kövesd ezt az utat, és rendszeres talajjavítással, a mikroorganizmusok elszaporodásának elősegítésével kezdd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!