Helyénvalóak a negatív érzelmek is
Egy nem várt komplikáció vagy egy traumás szülést követően előfordulhat, hogy stressz, aggódás, kétségbeesés jellemzi az érzelmi állapotot a boldog, felhőtlen, rózsaszín köd helyett. Jelentősen megnehezítheti a szülés utáni időszakot, ha az anya kudarcként fogja fel azt, hogy esetleg nem természetes úton, hanem császármetszéssel történt a világrahozatal. Ilyenkor az anyuka gyakran érezheti, hogy nem tudja, hogyan viszonyuljon a babához.
Fontos már a szülést megelőző időkben beszélni erről, és egy kicsit felkészülni érzelmileg. Az L33 Medical Nőgyógyászati Centrumban terhesgondozás keretein belül átbeszélhetjük az aggodalmakat és a lehetséges kimeneteleket. Érdemes tanácsot kérni, és megosztani a kétségeket, félelmeket egyaránt. Azt is tanácsos tisztázni, hogy egyáltalán nem kudarc, ha császármetszésre kerül a sor, és helyénvalóak a vegyes érzelmek.
Az anyává válás lépésekben zajlik
Tabunak számít, mégis javasolt beszélni róla. Az anyává válás lépésekben történik, mely során folyamatosan változik, alakul, mélyül a babával való kapcsolat. Nem szabad problémaként megélni, hiszen nem minden anyuka érzi azonnal, hogy máris anyává vált volna. Erre meg kell érni, a kötődés viszont nem a születéssel indul, hanem már a várandósság időszakában megkezdődik.
Egy traumatikus szülési élmény nem rombolja le az addig felépült köteléket, természetes tehát, ha a fájdalmas, komplikált esemény után negatív érzelmek is feltörnek. Olyankor türelmesnek kell lenni.
Ugyanakkor császármetszés esetén sokan arra gondolnak, hogy ez hátrányt jelenthet a későbbiekben, és a legtöbb nehézséget annak tudják be. Ez azonban nem helyes! Előfordulhat, de nem törvényszerű, hogy a császármetszés okoz negatív hatásokat a babánál.
Érzelmi felkészülés a szülés utáni időszakra
A várandósság alatt nagyrészt a terhességre fókuszálunk, pedig szükséges lenne egy kicsit többet beszélni a szülésről, valamint az azt követő időről is. A legtöbb kismamát nem készítik fel arra, hogy mivel kell szembesülnie a szülés után, milyen érzések kavaroghatnak benne, és mennyire fontos a türelem, az elfogadás.
A születés a baba számára is stressz, teljesen normális, ha hetekig tart az alkalmazkodása, és sírósabb a kelleténél. Az anyuka pedig a megélt fájdalmak után hajlamosabb magára venni a dolgokat, pedig nem vall kudarcot, ha épp egy kicsivel többet sír a baba.
Az anyaságba meg kell érkezni, ez pedig egy folyamat, mindenkinél eltérő a hozzá szükséges idő.