Az aranyér testi tünetei
Mindenekelőtt fontos kiemelni, hogy a testi kezelés elengedhetetlen. Bár a lelki okokat is érdemes feltárni, mindez nem mentesít a kivizsgálások alól. Az aranyér gyógyítása a proktológusok feladata: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosai évek óta praktizálnak, őket érdemes felkeresni, ha megjelentek a tünetek. Itt nyugodt, barátságos légkörben zajlik az állapotfelmérés, a kezelés pedig teljesen személyre szabott.
A rendelés első felében kiderítik, melyik stádiumban van az aranyeresség. A tünetek ugyanis mások a betegség elején: belső aranyér esetében ekkor még nem kerül a végbélen kívülre a duzzadt ér, csak a WC-papíron megjelenő véres csík és a végbéltáji viszketés utal arra, hogy baj van. Ekkor még a műtét elkerülhető, a székelési szokások javításával, életmódváltással sokat javíthatunk a helyzeten.
A 3-4. stádiumban már fájdalom is jelentkezhet, a vérzés, nedvedzés, a nehéz székelés folyamatosan jelen van, hiszen a megduzzadt aranyér kilóg a testből. Ez higiéniai szempontból is kellemetlen, tehát itt már nem érdemes halogatni az orvos felkeresését.
A lelki okok
Egyesek szerint a test jelzi, ha a lélek beteg: legyen szó bármilyen szervi tünetről, elváltozásról, ezeket a feldolgozatlan érzések okozhatják. Éppen ezért minden betegség esetén érdemes feltenni a kérdést magunknak: mivel nem néztem idáig szembe? Mitől félek?
Az aranyér a végbél területén jelentkezik, az emésztés, székelés okozta problémák tartoznak ide. Oka legtöbbször a székrekedés, azaz a széklet nehézkes ürítése. Ebből sejthető, hogy az aranyeresség az elengedéssel állhat összefüggésben.
Közelebb kerülünk a betegség kialakulásának megértéséhez, ha megvizsgáljuk, életünk mely területén ragaszkodunk makacsul valamihez. A kérdések, amire keresnünk kell a választ: Mi az, ami már idejétmúlt, de nem tudom elengedni? Mi az, amit nem merek elveszíteni? Mitől (nem) érzem magam biztonságban?
Érdemes megvizsgálni azt is a szorulás kapcsán, hogy mitől szorongunk, mitől feszülünk be!
Megoldások aranyérre
A testi-lelki jóllét egyik fontos feltétele a megfelelő táplálkozás, a másik pedig a rendszeres testmozgás. Éppen ezért a legjobb tanács, ami adható, hogy rostokban dús ételeket fogyasszunk, igyunk sok vizet, és sportoljunk, mozogjunk minél többet.
Ezenfelül pedig tartsuk be az orvos által előírt utasításokat! Azt, hogy az aranyér hogyan gyógyítható, milyen egyéb kezeléseket érdemes alkalmazni, egyéntől függ. Célszerű tehát azonnal felkeresni egy proktológust, amikor megjelennek a tünetek, hogy mit tegyünk.
Akik tudatosan élnek, holisztikus szemlélettel rendelkeznek, fordulhatnak segítő szakemberhez is egyidejűleg, aki a lelki problémák feltárásában tud segíteni. Ez mindenképp a hasznukra válik.