Ha túl sok energiát adó szénhidrátot fogyasztunk, és mellette nem mozgunk eleget, nem égetjük el a glükózt, akkor a szervezet szépen elemeire bontja a cukrokat majd elraktározza zsírszövetként - létrejön a hízás, majd az elhízás. A telt idomok azonban az esztétikum mellett sokkal inkább egészségügyi szempontból hordoznak kockázatot. Orvosi tény, hogy a civilizációs betegségek zöme (magas vérnyomás, cukorbetegség, daganatos elváltozások, depresszió, hormonális problémák) mögött ott áll kockázati faktorként a túlsúly.
Hízás és elhízás
Mielőtt rátérnénk a testsúlykontrollra, előtte tisztázni kell azokat a nagyon egyszerű alapvetéseket, hogy miért is ördögi kör a súlygyarapodás. A test működéséhez, a létünk fenntartásához energiára van szükség, amit alapesetben szénhidrátokból nyerjük. Van egy másik mód is, a zsír vagyis keton alapú energianyerés, amely evolúciósan jött létre, azokra az esetekre, mikor a Homo sapiens nem jutott elegendő szénhidráthoz. Ez az ún.ketózis, amikor mind az agy, mind a szervek és sejtek ketonokból nyerik az energiát. Ez egy adaptáció a környezet változásaihoz, és például az északi népek, eszkimók, indiánok manapság is így működnek, állati eredetű fehérjéből és zsírból tartják fenn anyagcseréjüket, és nincs szükségük fogyókúrára! Ilyenkor ugyanis a zsírégetés állandó mechanizmusa a testnek.
De az átlag ember nem így étkezik,kivéve, ha ketogén étrendet követ. A legtöbben a jó öreg cukorból nyerjük az energiánkat. És bármilyen meglepő is, nem a bevitt zsiradékból lesz a zsírpárna, hanem a fölösleges és elraktározott cukrokból/szénhidrátokból.
A képlet egyszerű: ha több energiát viszünk be, mint amit elhasználunk, akkor raktároz a szervezet. Először a belső szervek köré rakódik le a zsírszövet, majd kifelé haladva megjelenik a bőr alatt is, és szépen lassan beborítja a testünket. Ilyenkor már sokan észbekapnak, “fogyni kéne”! De még ekkor sem arra gondolnak, hogy a belső szerveik már zsírba ágyazottan, komoly problémákkal küzdhetnek, hanem arra, hogyan nézhetnek ki így bikiniben.
A covid esetében is sokszor lehetett hallani, hogy a túlsúlyosak extra kockázati faktort hordoznak. Ám nemcsak a fertőzéses megbetegedésekre igaz ez, hanem az összes civilizációs betegségre. Az elhízás lehet oka, kiváltója vagy csak fokozója az egyes betegségeknek. Hiába tartja a mondás, hogy a duci emberek vidámabbak és mindig mosolyognak, ettől még bizony nem biztos, hogy boldogak. Aki egészséges tud maradni a túlsúllyal is, mert rendszeresen mozog, jól táplálkozik, annak nincs oka félnie. De aki a helytelen életmódja és nem a genetikai adottságai miatt cipel extra kilókat, az fokozottabban ki van téve a cukorbetegségnek, magas vérnyomásnak, pajzsmirigy problémáknak, és a sok cukor miatt a daganatok növekedésének is.
A megoldás: testsúlykontroll
Hogyan érhetjük el a tartós fogyást és az ideális alkat megtartását? Koplalással semmiképp. Ugyanis ilyenkor a szervezet elég gyorsan átkapcsol egy vészüzemmódba, és a tápanyag megvonás hatására nem a zsírt fogja először felhasználni, hanem pl.az izomszövetet. Mellette kiürülnek a létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok, végül egy plöttyedt bőrű, töredezett hajú, fénytelen tekintetű, korántsem sportos ember lesz a végeredmény.
Mi a megoldás? Uraljuk a testünket és az elménket is!
- Táplálkozzunk jól, és mozogjunk eleget! Ha az energiadeficit nagyobb, mint a bevitel, akkor máris működik a zsírégetés.
- És ha minderre pl.segítünk egy jól felépített ketogén diétával (étrenddel) vagy fehérje diétával, akkor hosszú távon is eredményesek lehetünk.
- A testsúlykontroll készítmények szintén sokat segíthetnek elérni a kívánt formát, de munka nélkül nincs eredmény, csodát ne várjunk egyik terméktől sem.
- Válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük! Eleinte az a lényeg, hogy mozogjunk. Oda kell figyelni, hogy a túlsúllyal ne okozzunk kárt az ízületeinkben. Ezért ne akarjunk azonnal maratont futni. Ha leadtunk néhány kilót, már rávehetjük magunkat keményebb sportokra is, hiszen meg lesz hozzá a motivációnk.
Összefoglalva tehát: a megfelelő étrend betartásával, a heti rendszeres mozgással, motivációval és némi akaraterővel tartósan megszabadulhatunk a veszélyt jelentő zsírpárnáinktól.