A bíróság nemrégiben jogerős ítéletet hozott egy közel hét éve zajló perben, amelyben az RTL Magyarország és az RTL Csoport egyes cégeit (M-RTL Zrt., RTL Services Kft., R-Time Kft., CLT UFA S.A.) összesen 410 millió forint kártérítés megfizetésére kötelezte a Szepesi Ügyvédi Iroda javára. Az összeget nagyrészt szerződésszegésből és munkaerő-csábításból eredő kártérítés, illetve kamatok teszik ki, tudta meg a Media1.
A bíróság szerint az RTL jogszerűtlenül mondta fel a 1998-tól 2018-ig fennálló, hosszú távú szerződést a Szepesi Ügyvédi Irodával, és egyik napról a másikra átcsábította az iroda szinte minden jogászát – mintegy tíz főt –, saját jogi osztályára. Az átcsábítottak között volt Gonda Gáspár is, aki azóta az RTL Magyarország jogi igazgatója lett, és jelenleg is a cég legfelsőbb vezetésében dolgozik.
A bíróság megállapította, hogy az RTL megsértette az ügyvédi irodával kötött versenytilalmi megállapodást, az ügyvédek átcsábításával lényegében működésképtelenné tette a Szepesi Ügyvédi Irodát, és komoly anyagi károkat okozott. A Szepesi Ügyvédi Iroda – melyet a korábbi dzsúdó olimpikon Szepesi István vezet – csaknem húsz éven át látta el az RTL Magyarország stratégiai jogi ügyeit, és sikerrel képviselte a céget számos fontos perben a Media1 cikke szerint.
Az RTL Magyarország és az RTL Csoport cégeit képviselő ügyvédek a 2018 óta tartó jogvita során több mint 110 millió forint ügyvédi munkadíjról számláztak, így az RTL összköltségei e per kapcsán meghaladták a félmilliárd forintot. Az RTL-nek további közvetett költségei is keletkeztek, miután korábban 70 ezer eurót kellett kifizetnie Kaszó Klárának, az RTL 1998 és 2018 közötti jogi igazgatójának és a luxemburgi CLT-UFA volt vezérigazgató-helyettesének. Kaszó jogellenes elbocsátására hivatkozva munkaügyi bíróságon perelte a CLT-UFA-t, és hosszú pereskedés után végül peren kívüli megállapodással egyeztek meg.
A Media1 összegzése szerint így a végső „számla” mindent egybevéve már meghaladja a 600 millió forintot is – ennyibe kerül az RTL részvényeseinek az, hogy nem jogszerűen bontott szerződést az RTL-t rengeteg stratégiai jelentőségű ügyben és perben képviselő Szepesi Ügyvédi Irodával, valamint a luxemburgi CLT-UFA-tól 2018-ban elbocsátott vezérigazgató-helyettes Kaszóval, az RTL volt jogi igazgatójával.
Az RTL a választottbíróság ítéletével nem ért egyet, azt tévesnek tartja. Oliver Falhbusch, az RTL Csoport kommunikációs igazgatója a Media1-gyel azt közölte: a kifizetendő összeg nagysága ellenére az RTL Csoport részvényesei számára nem kell úgynevezett tőzsdei figyelmeztetést kiadni, tehát csoportszinten nem érzik meg a magyarországi ítélet hatásait. A szaklap arra a kérdésére, hogy vizsgálja-e az RTL Csoport a bíróság által jogszerűtlennek bizonyult döntés miatt a magyar menedzsment felelősségét, az RTL kommunikációs vezetője nem válaszolt.
Nem ez az első furcsa ügy az utóbbi időben az RTL háza táján: