3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közel 200 százalékkal ugrott meg a Polat Hungary Kft. árbevétele, ám ez csak arra volt elég, hogy a veszteség is ugyanilyen mértékben nőjön tavaly.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bő egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy elkezdődik az új, 3000 négyzetméteres nagykövetségi épület építése Ankarában. Nagyjából a bejelentés érdemi része ennyiben ki is merült, hiszen a projekttel megbízott társaság nevét a hazai helyett a török sajtóból lehetett megtudni. Igaz, az mindenképp árulkodó és gyanús lehetett volna, hogy a Szijjártó által megosztott egyik képen Orbán Viktor török barátjaként ismertté vált Adnan Polat is szerepelt. Ugyanis a kivitelezéssel megbízott társaság az ő érdekeltségébe tartozik. A török sajtó szerint Polat a Polat Holding igazgatóságának elnökeként fel is szólalt ezen az eseményen és az épület átadását 2023 közepére ígérte meg.

Előtérben Adnan Polat, miközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter török kollégájával fog kezet. Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Előtérben Adnan Polat, miközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter török kollégájával fog kezet. Fotó: Szijjártó Péter/Facebook

Nos, egy 3000 négyzetméteres épület kivitelezése mindenképp nagy projektnek tekinthető - nemcsak fizikai méreteiben, de anyagilag is. Ennek megfelelően a korábbi évhez képest már nagyságrendekkel más számokkal lehet találkozni az építésben érdekelt Polat Hungary Kft. napokban - tehát jóval a május végi határidőt követően - leadott éves beszámolójában.

Mint azt bevezetőnkben már említettük: hatalmasat nőtt a cég árbevétele tavaly, hiszen 982,7 millió forint után 2,9 milliárd forintot könyvelhetett el. A kiegészítő mellékletből pedig az is kiderül, hogy ez az ankarai projektnek köszönhető.

"A Társaság belföldi vevőjének külföldön végzett (Ankara Nagykövetség) régi- és új épület építési-projekt szolgáltatási tevékenységből származó árbevétele az összes belföldi értékesítés nettó árbevételének összegéből 2,062 milliárd forint" - írják.

Adnan Polat Erdogan török elnökkel és Orbán Viktorral 2018 októberében. Fotó: török elnöki hivatal
Adnan Polat Erdogan török elnökkel és Orbán Viktorral 2018 októberében. Fotó: török elnöki hivatal

Ám ezt a bevételnövekedést nem lehetett elérni több kiadás nélkül. Anyagjellegűként 2,4 milliárdot számoltak el a korábbi 660 millió forint után, melynek nagy része (2,07 milliárd) igénybe vett szolgáltatásként jelent meg. Ez legnagyobb részt - vagyis 1,9 milliárd forint értékben - "épület tervezés, felújítás, kivitelezéshez kapcsolódó szolgáltatásokat (Ankara Nagykövetség)" jelent.

Emellett szemmel jól látható mértékben ugrottak meg a dolgozókkal kapcsolatos költségek is, ami nem csoda. Az átlagos dolgozói létszám 14-ről 23 főre bővült (ebből 10-én Budapesten, 13-an pedig Ankarában dolgoznak, utóbbi városban egy éve még csak négyen voltak), ami a ráfordítások 190 millióról 396 millióra történő emelkedését eredményezte. A többletkiadás ezúttal azonban nem jelenti azt, hogy a cégnél jellemző átlagos bruttó bér is növekedett volna, sőt!

2022-ben a havi átlagos bruttó bér 864,8 ezer forint volt a 2021-es 944,6 ezer forint után.

Mindezek nyomán az üzemi szinten elért korábbi 86,7 milliós nyereség tavaly már 14,4 milliós veszteségbe fordult át. Igen ám, viszont mivel vélhetőleg a magyar kormány forintban egyenlítette ki az esedékes számlákat, a kft. viszont a külföldi projektjével összefüggésben devizában fizetett, ez jelentős árfolyamveszteséget eredményezett. Ezt a kiegészítő mellékletben szereplő táblázatok is alátámasztják. Így a 14,4 milliós veszteséget még 198 milliós mínusszal kellett "megtoldani".

Ennek eredményeként a korábbi 1,1 milliós veszteség után tetemes, 217,8 milliós mínuszt kellett elkönyvelnie Adnan Polat érdekeltségének.

Ez azonban nem a cég történetének legnagyobb vesztesége, hiszen 2019-et 410, 2020-at pedig 356 milliós mínusszal zárta a kft.

(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!