3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónapja ígérték a most megszületett rendelkezést, ami alapján a médiatörvénytől eltérően nem kell befizetnie a lineáris rádióknak és televízióknak az esedékes médiaszolgáltatási (frekvenciahasználati) díjukat.

 

Kormányrendelet jelent meg pénteken arról, hogy a médiatörvény (hivatalos nevén: A médiaszolgáltatásokról és a  tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény) idevágó rendelkezéseitől (44.  § és 63.  § (9)  bek.) eltérően a koronavírus  miatti országos veszélyhelyzetre tekintettel mentesülnek az idei második negyedik évre vonatkozó médiaszolgáltatási díjfizetési kötelezettségüktől a normál esetben egyébként fizetésre kötelezett lineáris médiaszolgáltatók – vette észre a Media1 a Magyar Közlönyben.

A gyakorlatban ez azt jelenteti, hogy a lineáris szolgáltatást nyújtó kereskedelmi rádióknak (ilyen például a Rádió 1 vagy a Sláger FM) és kereskedelmi televízióknak (például ilyen az RTL Magyarország, TV2 Média Csoport) nem kell befizetniük az esedékes díjakat. A közösségi jellegű rádiók és televíziók (mint amilyen például a Karc FM, az InfoRádió vagy a Klubrádió) eleve ingyenesen használhatják a frekvenciáikat, így őket a most hozott kormányrendelet nem érinti.

Nagy bajban több rádió

Media1 éppen egy hónapja érdeklődött a Médiatanácsnál, tervezi-e, hogy elengedi a médiaszolgáltatók esedékes díját, amiért a korlátozó intézkedések miatt sok rádió és tévé (főleg helyi médiumok) nagyon nagy bajban vannak, hiszen elvesztették a reklámozóikat a járványügyi veszélyhelyzet miatt hozott kormányzati korlátozóintézkedések hatására. A lap már akkoriban arról értesült, hogy több, főleg kisebb helyi kereskedelmi rádiónál olyan súlyos pénzügyi nehézségek alakultak ki, hogy műsorvezetőktől és más munkatársaktól kellett megválni, sőt néhol lényegében takaréklángra kapcsoltak, hogy elkerüljék a teljes csődöt.

Orbán Viktor miniszterelnök ezt követően, március 23-én megígérte, hogy a kormány eltörli a rádiók és televíziók esedékes médiaszolgáltatási díját. A vonatkozó rendelet most 132/2020 (IV. 17) számon, „a veszélyhelyzet során az elektronikus azonosítási feltételekkel, a végrehajtással és a médiaszolgáltatási díjjal kapcsolatos egyes jogszabályok eltérő alkalmazásról” címmel jelent meg más, nem médiával kapcsolatos rendelkezésekkel összecsomagolva.

A kormány most született, a médiaszolgáltatási díjat elengedő rendelete ugyanakkor érdemi segítségnek számít, mutat rá a lap, még ha az egyes esetekben nyugtalanító helyzetbe került médiumok helyzetére teljes gyógyírt még nem is jelent.

A média - főleg a piaci forrásokból élő - igen nehéz helyzetbe került, a Whiterport szerint 40-100 milliárd hiányozhat idén a magyar kiadók kasszájából  a járvány miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!